כשהצ'ק שלכם נגנב ומגיע לעולם התחתון...

פנקס הצ'קים של מגורש מגוש קטיף נגנב במהלך העברת ציודו מהגוש וצ'קים בשמו הגיעו לעולם התחתון. מה עושים ואיך מונעים אירוע דומה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ד

כשהצ'ק שלכם נגנב ומגיע לעולם התחתון...-ערוץ 7
אופנוע
צילום: פלאש 90

הסיוט הגדול ביותר של בעלי עסקים ישראלים רבים המצויים בחוב, הוא שיום אחד יתדפק על דלת ביתם גבר שרירי ומאיים, וידרוש מהם לשלם חוב מנופח, בשל צ'ק שחזר. אך מסתבר, שהעולם התחתון לא מחפש רק בעלי עסקים, אלא גם אזרחים תמימים עלולים ליפול תחת ציפורניו.

תלמידי מכללה ידועה לאמנות נדהמו לגלות, לפני מספר שנים, שבית הספר היוקרתי אליו נרשמו, הודיע במפתיע כי לא יפתח את שנת הלימודים.

בתקשורת דווח כי התדהמה הפכה לזעם, כאשר לרבים מהתלמידים הוברר, כי הנהלת בית הספר העבירה את הצ'קים אותם הפקידו לתשלום שכר הלימוד – אל גופים מהשוק האפור המתמחים בנכיון צ'קים.

מקרה אחר ארע, כאשר פנקס צ'קים של תושב חולון, מעקורי גוש קטיף, נגנב על ידי אחד הפועלים שביצע את העברת הציוד, והאיש החל לקבל ביקורים מאיימים מנושים שקיבלו צ'קים שלו תמורת מוצרים ושירותים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד דב קיידנוב שייצג את המאוימים והציג שורת המלצות שירחיקו מעל כל אחד ואחד מאיתנו נושים מהסוג הבעייתי הזה והכול מתחיל בזהירות עם פנקס הצ'קים.

קיידנוב מבהיר כי אדם חייב לכסות כל צ'ק שניתן בשמו, אלא אם כן השירות או המוצר שהצ'ק ניתן עבורם, לא סופק לו, קל וחומר, אם הצ'ק התגלגל לצד שלישי, כתוצאה ממעשה מרמה או עוקץ.

במקרים כאלה, המקום לבירור המחלוקת על תשלום הצ'ק נותרה מערכת המשפט, ובראש ובראשונה – ההוצאה לפועל. לדבריו במקרים שכאלה, על בעל הצ'ק להפנות את הנושה אל ההוצאה לפועל, וכאשר זה יגיש את צ'ק לביצוע -  על החייב לא לחשוש, ולהגיש התנגדות לביצוע שטר. לדבריו, במהלך הדיון שיתנהל מול רשמי ההוצאה לפועל, על בעל הצ'ק להביא כמה שיותר ראיות לכך שהצ'ק לא ניתן כדין, והאוחז בו – אינו אוחז בו כשורה.

במקרה שהגיעו המאיימים לביקור ראשון ממליץ קיידנוב לפנות במהירות לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה על איומים. כמו כן, ממליץ עו"ד קיידנוב, לרשת את הכניסה לבית, ואת הדירה עצמה במצלמות במעגל סגור, על מנת להרתיע את הגובים, וכמו כן, כדי להשתמש בצילומים כראיות לאיומים עליכם.

באשר לצעדי המנע שימנעו את ההתרחשויות מלכתחילה ממליץ קיידנוב על שורת כללי ברזל: בשום אופן אל תסכימו לקבל לידיכם פנקס צ'קים מהבנק ללא חותמת קרוס מוטבעת עם הכיתוב 'למוטב בלבד' על כל צ'ק וצ'ק. אל תסכימו לעולם לשלם כספים עם צ'קים שאין עליהם חותמת 'קרוס' ובה המילים ל'מוטב בלבד' – גם לא בתמורה להנחה משמעותית. השמידו את כל פנקסי הצ'קים מהחשבונות הסגורים, גרסו אותם עד דק, או שרפו אותם. השתדלו לפזר כמה שפחות צ'קים. כרטיס אשראי והעברה בנקאית הן דרכים בטוחות בהרבה לביצוע תשלומים – ועלותן לא יקרה יותר מכתיבת צ'ק. אל תתמהמהו, וכל חשד שמתעורר בכם, שמא מישהו עושה שימוש בצ'קים שלכם שלא כדין – פנו למשטרה והגישו תלונה. במקרים כאלה, ככל שהתלונה מוקדמת, כך תוכלו להוכיח שפעלתם בתום לב, וכך גם תאפשרו למשטרה לעצור את המאיימים עליכם, לפני שאלה יינקטו בפעולות אלימות.