לומדים ומלמדים
לומדים ומלמדים נועם ירושלים

מנין קשישים וקשישות בטווח גילאים שבין 65 ל-90(!), הגיעו לפני ימים אחדים לחדר המחשבים בישיבת נעם בשכונת גבעת מרדכי בירושלים. את פניהם קיבלו עשרה מתלמידי הישיבה שבמשך שעה וחצי הסבירו, לימדו ותרגלו יחד עם הקשישים המרוצים, את יישומי המחשב הבסיסיים.

הפרוייקט המיוחד אותו הגו בישיבה, מתבצע פעם בשבוע במסגרת 'שעת התנדבות' לתלמידי כתות י'-י"א.

על ראשיתו של הפרויקט מספר איש המחשבים יאיר שוורץ שגוייס לרעיון על ידי רכז התכנית, חגי סימנטוב: "הצטרפתי ליוזמה המרתקת בעידודו של מנהל הישיבה – הרב שמואל שנהב", מספר. "אספתי עשרה תלמידים, אותם הכשרנו כדי שיוכלו ללמד את הקשישים בצורה סבלנית, מודרכת וממוקדת. פרסמנו את דבר הפרוייקט בעירייה, במתנ"ס המקומי וגם באמצעות מודעות שתלינו ברחבי השכונה".

זרם המתעניינים הלך וגבר, עד כי נוצרה רשימת המתנה. "הקבוצה הראשונה הגיעה לפני מספר ימים למפגש הראשון", מתאר שוורץ. "מחזה מדהים היה לראות קשישים וקשישות המגיעים לחדר המחשבים הערוך לקראתם, ותופסים איש איש את מקומו ליד מסך המחשב. חלקם לא ישבו מעולם ליד מחשב, והחליטו כי דווקא עכשיו, בגיל הזהב, זהו הזמן להתחיל".

"כך, למשל, אחד הקשישים שמשתמש היטב באינטרנט, לא ידע איך לפתוח חשבון ג'ימייל, ולפיכך התקשה ליהנות מן התקשורת המקוונת עם בני משפחתו. החונך הצעיר, פתח למתלמד הקשיש חשבון ג'ימייל, ואף הראה לחניך כיצד לבצע פעולות נוספות בחשבון החדש".

"פרוייקט החניכה מתמקד ב-4 מישורים: הכרת מערכת ההפעלה, אופיס (וורד בעיקר), אינטרנט ויישומי מחשב (סקייפ, שימוש ב-USB וכדו'). הקשישים מילאו משוב, ובאמצעותו ניתן היה לדעת מה בסיס הידע של הקשיש בתחומי המחשב, ומכאן והלאה להדריכו על פי רצונו וצרכיו".

מהישיבה נמסר כי הפרוייקט ימשיך ויפעל בחצי שנה הקרובה, כאשר התלמידים (בני הישיבה) וגם התלמידים (הקשישים), מצפים בקוצר רוח למפגשים הבאים.