נשיא פולין: מקווה שחופש הדת לא ייפגע

יו"ר הכנסת: חשוב ליהודים לחוש רצויים ולא דחויים באירופה. נשיא פולין: נושא השחיטה הכשרה חשוב, מקווה שחופש הדת לא ייפגע.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ד

נשיא פולין עם אדלשטיין
נשיא פולין עם אדלשטיין
דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת, יואל יולי אדלשטיין, אירח היום את נשיא פולין, ברודיסלב קומורובסקי, לפגישת עבודה בכנסת.

בטקס חגיגי בטרקלין שאגאל, אמר אדלשטיין: "פולין ידידה חשובה ותומכת בישראל. לשני העמים היסטוריה משותפת, ארוכת שנים, שידעה עליות ומורדות. אני מייחל להמשך שיתוף הפעולה בין הפרלמנטרים הפולני והישראלי והעמקת הקשרים בין המדינות".

אדלשטיין התייחס בדבריו להחלטת הפרלמנט הפולני לאסור את השחיטה הכשרה "להחלטות כאלה יש השלכות רוחב באירופה, כמו קריאת מועצת אירופה להגביל בריתות מילה. אני משוכנע כי נוכל למצוא מכנה משותף עם ידידתנו פולין. תשוב ליהודים לחוש רצויים ולא דחויים במדינות אירופה". בפגישת העבודה בין השניים הדגיש יו"ר הכנסת שאין נושא המאחד את הכנסת על כל פלגיה כמו נושא ברית המילה. "החירות הדתית היא החירות העליונה והחשובה מכל", אמר אדלשטיין.

קומורובסקי השיב ליו"ר הכנסת: "שנינו מכירים היטב את החיים הפרלמנטריים; לעתים הפרלמנט הוא איתן טבע שקשה לשלוט בו. לא הממשלה ולא הנשיאות יזמו את החקיקה בנושא השחיטה הכשרה, אלא הפרלמנט. הנושא נמצא כרגע בבדיקה בבית הדין לחוקה. אני מקווה שהפסיקה תסדיר את נושא השחיטה הכשרה ותגן על זכויות הדת, כך שאיש במדינה לא יחוש שהוא מוגבל. הנושא חשוב לנו מאוד. הפרלמנט הוא לב לבה של הדמוקרטיה, ושיתוף פעולה של שני לבבות, שני בתי הנבחרים הישראלי והפולני, יבטיח את המשך קיומו של מרקם היחסים העדין והטוב בין שתי המדינות".

הנשיא הפולני בירך על משלחת הכנסת הגדולה, אשר עתידה לכלול עשרות חברי כנסת שיסיירו במחנה אושוויץ-בירקנאו בפולין, ביום השואה הבינלאומי בינואר 2014: "יהיה זה אתגר לוגיסטי ובטחוני אבל זהו פרוייקט חשוב ביותר. נעשה כל מאמץ על מנת להוציא את המסע לפועל", אמר קומורובסקי.