סיגד במכון טל: החלום להגיע לארץ היה חזק מהכל

תערוכת פולקלור, ההופעה 'שחורה אני ונאוה' והרבה מוזיקה אותנטית בחגיגות חג הסיגד שנערכו בטל בירושלים.

ישי קרוב , ג' בכסלו תשע"ד

תערוכה אתיופית
תערוכה אתיופית
אורלי בן חמו

במכון טל בירושלים התקיים אתמול (שלישי) אירוע לציון חג הסיגד בשיתוף עם אגודת הסטודנטיות של המכון.

האירוע בו השתתפו סטודנטיות, מרצות וחברות הנהלה, החל בתערוכה ותצוגת פולקלור של מסורת יהדות אתיופיה במסגרתה הוצגו כלי נגינה ומטבח, ביגוד, ספרים ואוכל מסורתי ואף קליעת צמות.

בהמשך התקיימה ההופעה 'שחורה אני ונאוה' של יהודית שפרינגר, שחשפה סיפור חיים אישי בשילוב קטעי נגינה וריקוד. יהודית, אישה אתיופית שגדלה כאתיופית יחידה בסביבה ישראלית ונשאה לבחור ישראלי אשכנזי, חיזקה אצל הבנות את ההכרה ש"אנחנו לא מקטרים, אנחנו מצליחים".

היא ציינה, שזוהי הפעם הראשונה שהיא מופיעה לפני קבוצה כל כך גדולה של סטודנטיות בנות העדה הלומדות לתואר אקדמי במוסד להשכלה גבוהה. בסיומו של הערב נערכה הופעה של הסטודנטיות והרקדה עם מוזיקה אתיופית אותנטית.

הרב יהונתן אורן, ראש המדרשה של מכון טל, נשא באירוע דברי תורה וברכה על מהותו וחשיבותו של חג הסיגד כחג המציין את חידוש הברית שנכרתה במעמד הר סיני ואת הכמיהה ארוכת השנים של יהדות אתיופיה לארץ ישראל.

עדי יונס, רכז תכניות יוצאי אתיופיה במכון לב ומכון טל, סיפר למשתתפות על משמעות החג ועל סיפור עלייתו האישי ארצה דרך סודן . "גם כיום, 29 שנה לאחר עלייתי ארצה מהכפר אנפרז שבחבל גונדר, אני עדיין זוכר את הכמיהה הגדולה של כולנו עוד מילדות לעלות לארץ ישראל ולירושלים – וזוהי בדיוק המהות שבליבו של חג הסיגד", אמר יונס והוסיף, "הדרך ארצה הייתה קשה מאד ולצערנו איבדנו בני קהילה רבים עקב התנאים הקשים והמחלות, אבל החלום להגיע לארץ היה חזק מהכול. כעת שהגשמנו את החלום והגענו ארצה, אנו ממשיכים לשאת תפילה שהחלום יוגשם במלואו ובית המקדש ישוב ויבנה".

ראש מכון טל, אתי שטרן, אמר כי "חג הסיגד נתן לנו הזדמנות  לחשוף את כלל הסטודנטיות במכון למנהגים היפים ולפולקלור של העדה האתיופית. במכון טל לומדות כ 65 בנות העדה, הלומדות לתואר ראשון בהנדסת תכנה, חשבונאות, סיעוד, ניהול ושווק. הבוגרות שלנו מקרב העדה משולבות במשרות בתחומים אותם למדו וחלקן התקדמו לדרגות ניהול. בנות העדה האתיופית הן חלק אינטגרלי מהסטודנטיות במכון והן משתלבות בפעילות הלימודית, החברתית ובמעונות".