סמארטפון סמארטפונים סלולארי סלולרי חייל טכנול
סמארטפון סמארטפונים סלולארי סלולרי חייל טכנולדובר צה"ל

בשל השימוש המוגבר בסמארטפונים, הכולל ניהול של לוחות זמנים ושיחות נרחבות דרך המכשיר- במערך ביטחון המידע מזהירים מחשיפת מידע באפליקציות חברתיות ובאפליקציות להעברת מסרים.

השימוש ביישומים המותקנים על גבי הטלפונים החכמים גדל בשנים האחרונות, ואיתם גדלה הסכנה לזליגת מידע, לעיתים מסווג, אל תוך הרשת או לידי גורמים עוינים. "בשנים האחרונות אנו מזהים כי מופעלת כנגד מדינת ישראל וכנגד צה"ל מערכה מודיעינית אינסופית, במסגרתה מתקיים מאמץ הולך ומתגבר בתחום הסייבר", סיפר לאתר צה"ל סא"ל ע', עוזר ראש מחלקת ביטחון המידע (מחב"ם).

"קונקרטית, ניתן לומר כי היכולות הטכנולוגיות לתקיפת מכשירים סלולאריים חכמים נגישות ופשוטות להפעלה (אפילו חינמיות), ועל כן ניתנות להפעלה על ידי כל מי שחפץ בכך", סיפר סא''ל ע'.

במחב"ם מציינים כי גורמים עוינים רותמים את האפליקציות לטובתם, בכדי לדלות מידע מהמשתמשים. דרך הפעולה שלהם היא ע"י שליחת מסרון שאליו מצורף קישור חשוד. ברגע שלוחצים על הקישור - מועבר פוגען (סוג של וירוס) אל תוך מערכת ההפעלה של האפליקציה, באמצעותו יכול המפעיל לבצע פעולות לאיסוף מידע מהמכשיר החכם ועל המשתמש (איכון מיקום באמצעות ה-GPS, דליית אנשי הקשר ועוד).

רק לפני כשבוע קיבלו בעלי מכשירים סלולאריים צבאיים רבים הודעה ויראלית, המכילה קישור לאתר בו ניתן להוריד אפליקציית שיתוף תמונות.  גורמים במחב"ם בדקו את האתר וגילו כי מדובר באתר לגיטימי המנצל את רשימת אנשי הקשר במכשיר החכם ושולח הודעה ויראלית בשמו של בעל המכשיר לכלל אנשי הקשר ובו הקישור האמור.

במקרה זה, לאחר שהנושא נבדק לעומק הובהר כי לא בוצעה התקנה אוטומטית של פוגען על המכשיר החכם. אולם, הודעה מסוג דומה, במידה והייתה נשלחת ע"י גורם עוין, הייתה נראית זהה לחלוטין וגורמת נזק רב לפרטיות המשתמש ולמידע האגור במכשיר. לצד זאת, היה  ניתן לנצל את המכשיר לצורך האזנות. "ישנם בשוק טכנולוגיות שמאפשרות הגנה על מכשיר סלולאר חכם כנגד מגוון איומים, אך הן אינן תחליף למודעות המשתמשים - מפקדים וחיילים כאחד", הדגיש ע' רמחב"ם. לדבריו, כיום מתקיימים מאמצים שוטפים להגנה על עולם המידע הזה.

בתגובה לאירוע, הנחו במחלקת ביטחון המידע כיצד יש לפעול בעת קבלת מסרון לא מזוהה. ראשית, יש להימנע מלחיצה על הלינק החשוד (כזה שנשלח ממוען לא מוכר או שתוכנו נראה חשוד). כמו כן, במחב"ם ממליצים להתקין אפליקציות מורשות בלבד (כאלה שהורדו מחנות האפליקציות הרשמית), ולעקוב אחר ההרשאות שהתוכנה דורשת. נוסף לכך, מומלץ להתקין גם תוכנת אנטי-וירוס על גבי מכשיר הסמארטפון.