ה"סינדרלה" של המדעים

האולפניאדה ממשיכה להפתיע: 8,000 מתמודדות מ-5 יבשות וב-3 שפות. היזמים מתכננים לרשום אותה בשיאי גינס.

ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"ד

אולפנות בנות אולפנה מכללה ירושלים
אולפנות בנות אולפנה מכללה ירושלים
יוסי קליין

האולפניאדה ממשיכה להפתיע ולהפוך את מה שנתפס כ'מעוז החנונים' לטרנד פופולארי עם כ-8,000 מתמודדות, בנות דתיות מ-5 יבשות וב-3 שפות.

כנגד כל הסיכויים והסטריאוטיפים הפכה התחרות המתמטית של משרד החינוך ו"מכללה ירושלים" שמיועדת רק לבנות, רק לדתיות, ורק ליהודיות לתחרות המדעית הגדולה בעולם.

כעת מתכננים היזמים המתמטיקאים, ראש החוג למתמטיקה במכללה ירושלים ד"ר זיוה דויטש ועורך מגזין חידות ההיגיון 'אלף אפס' עקיבא קדרי, לרשום אותה בשיאי גינס. סרטון אנימציה שהפיקו מספר בהומור כיצד דווקא בנות דתיות שנתפסות כשמרניות ניפצו כל כך הרבה תחזיות.

בסרטון, מציעים המארגנים לצופים לדבר על מה שהם חושבים: חשבתם שמדעים מתאימים רק לבנים? חשבתם שמתמטיקה זה רק לגאונים? חשבתם שדתיים מדירים נשים? חשבתם שהמוחות שלנו מהארץ בורחים? חשבתם ששמרנים לא חורגים מהכללים? הרשו לנו לגלות לכם כמה דברים: בנות מעולות במדעים! כולם אוהבים אתגרים! דתיים לעיתים מדירים דווקא גברים! המוחות לארץ חוזרים! וגם שמרנים מנפצים לפעמים כללים!

על מה בדיוק אנחנו מתבססים? על האולפניאדה המתמטית העולמית, תחרות פתרון בעיות בחשיבה מתמטית, ל-8,000 תלמידות תיכון דתיות מרחבי העולם ובנות שירות לאומי. אז מה מכל זה אנחנו לומדים? שהתחרות המדעית הגדולה בעולם היא רק לבנות, שמבין 8,000 המתמודדות, לכל היותר 8 הן 'גאונות', דווקא במיזם מדעי יש 100% נשים ו-0% גברים, אלף יהודיות מהתפוצות לשלב הגמר בישראל מייחלות ואת כל ההפתעות מספקות, לא תאמינו, דווקא בנות דתיות.

מה לכם אנחנו מציעים? הבטיחו מקומכן בתחרות הקרובה עד ליום שלישי הקרוב (ז' בטבת, 10/12), נסו את כוחכן בסימולציה חביבה, השתעשעו קמעה בערכת ההכנה, גשו לבחינה ביום רביעי הקרוב (ח' בטבת, 11/12) והוכיחו קצת תבונה והעיקר תיהנו מקצת אתגר וחוויה. ולמי בדיוק מגיעות הברכות? מוגש על ידי משרד החינוך והחוג למתמטיקה במכללה ירושלים, לקידום היצירתיות וההנאה מהאתגר המתמטי, לחיבור בנות יהודיות מכל העולם לירושלים ולתפארת המוח היהודי במדינת ישראל.