בני כבן שנתיים, לאורך תקופה ארוכה אנו מתמודדים איתו סביב קושי בשינה. הוא מאוד מתקשה להרדם לבד ויש צורך להחזיק אותו ולנסות להרדימו לאורך זמן רב.
במהלך הלילה הוא מתעורר פעמים רבות, בוכה ורוצה לצאת מן המיטה. אם לא לוקחים אותו הוא צורח, ואם מוציאים אותו, הוא מתקשה לחזור לישון. אנחנו מותשים. גם בעלי וגם אני עובדים, אנחנו מאוד עייפים ועצבניים. הדבר משפיע מאוד על כל חיי המשפחה. מה לעשות?

תשובה:

כדי לענות על שאלתך יש צורך להבין אספקטים שונים בקשיי השינה.

תינוק מגיע אל אויר העולם עם מערכת של "עיבוד נתונים" ביולוגית המאפשרת לו לווסת את הגירויים הבאים מבחוץ ותגובתו אליהן. תינוקות החווים את העולם ברגישות יתר או לחילופין בתת רגישות, מתקשים להרדם ולהרגיע את עצמם והם זקוקים יותר לעזרת מבוגר. בשאלתך לא כתבת ממתי קיים הקושי וכיצד עברו עליכם החודשים הראשונים לחייו.

מעבר לכך ההליכה לישון מהווה עבור כולנו סיום של הפעילות בה עסקנו קודם ומעבר למצב של רגיעה. אך חוץ מן הרגיעה המבורכת זוהי כניסה אל עולם של דמיון, חלומות ואבדן השליטה שקיימת בערות. מצב זה מעורר חרדה ולכן חשוב לקיים "טקסי שינה" יומיומיים, פעולות החוזרות על עצמן לפני השינה. סיפור משותף, משחק, סרט, ובלבד שכל אלו מרמזות על ההליכה לישון ומאפשרות חוויה נעימה ומרגיעה סביבה.

למעשה אפשר לומר כי כל הליכה לישון היא "מיני" פרידה. כדי להצליח להיפרד על הפעוט לחוש ביטחון שבאפשרותו ליצור נפרדות מהוריו ושההורה סומך עליו שביכולתו ליצור את הנפרדות הזו ולהירדם. כאן המקום לשאול מהי בעבורכם החוויה כהורים לאפשר לבנכם להרדם לבד גם אם זה יהיה קשה בעבורו בהתחלה. מה שאולי עשוי לעזור הוא מספר ימים בהם תאפשרו לו להרדם תוך תמיכה והרגעה, קרי להכניסו ער למיטה, כשהוא בוכה, על מנת לעזור לו להרדם, יש לגשת אליו להרגיעו מילולית ובחיבוק, אך לא לנדנד להקפיץ להוציאו וכו'.

לתינוקות ופעוטות דרכים מוגבלות להביע את עולמם הפנימי. כאשר יש קושי במערכת היחסים והן מלוות מתח או כעס הדבר יכול להשפיע גם על השינה ואז מומלץ לבדוק אפשרות לטיפול הורה ילד המתקיים בילדים בגיל הרך.

יפעת אייל- עוס"ית קלינית מטפלת פרטנית ומשפחתית- מכון שילה