"מתווה הגיוס המתגבש - לא שוויוני"

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' מרדכי קרמניצר, תוקף את מתווה הגיוס המתגבש בועדת שקד, "המטרה - שוויון תוך 8 שנים".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ד

"מתווה הגיוס המתגבש - לא שוויוני"-ערוץ 7
לא שוויון. קרמניצר
פלאש 90

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' מרדכי קרמניצר, אשר השתתף היום (שלישי) בדיון ב"ועדת שקד", שלל מכל וכל את ההסדר המתגבש בועדה.

"התביעה לשוויון לא מסופקת על ידי זה שחלק יתגייסו בגיל 18 וחלק בגיל 21. ההנחה שצעירים חילונים יסתכלו על חרדים מבוגרים שהתגייסו ויגידו איזה יופי, יש שוויון - זוהי הנחה לא נכונה. זה לא יראה שוויון וזה לא שוויון", אמר רקמניצר.

קרמניצר הוסיף, כי "המטרה היא להגיע לשוויון בשירות. לא להתקדם, להתקרב, אלא פשוט להגיע לשוויון תוך שמונה שנים. הצבא צריך את האנשים. רעיון השוויון הוא חשוב ומחייב".

לדבריו, "הדבר חיוני כדי לחזק את הסולידריות חברתית,יגדיל את ההשתתפות בכוח העבודה, וחמישה עד עשרה אחוזים שיישארו ללמוד מבטאים את ההכרה בערך לימוד התורה".

קרמניצר סיכם את הדברים, וציין כי "לא ייתכן שהמדינה לא תגייס קבוצה מחשש שהיחיד בקבוצה, ישנה במשהו את אורח חייו - זה פוגע בחירויות הפרט. יחס מכבד לקהילה החרדית יגיע בצורה הדרגתית נדיבה מאוד ושימור ציבור לא קטן שימשיך ללמוד על חשבון המדינה המתווה המתגבש כרגע הוא כזה שיש בו אפליה בין דם לדם".