מעצר. אילוסטרציה
מעצר. אילוסטרציהפלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריז היום על יעקב פולונסקי (זליקמן) כבר-הסגרה לבולגריה, שם ירצה עונש של 14 שנות מאסר שנגזר עליו בגין עבירות רצח והחזקת נשק.

זו הפעם הראשונה בה מבוקש בישראל מוכרז כבר-הסגרה לבולגריה.

לפי בקשת ההסגרה שהגישה ממשלת בולגריה, בספטמבר 1999 בפגישה בעיר בורגס שבבולגריה נתגלע סכסוך עסקי בין פולונסקי, שהיה אז אזרח רוסיה, לבין שותפו, אזרח רוסי אף הוא.

לאחר הפגישה הסיעו פולונסקי ובנו את השותף בשני כלי רכב לאזור שאותו השותף לא הכיר. פולונסקי עצר את מכוניתו בדרך עפר, וירה למוות בשותפו במצח. יחד עם בנו, עטפו השניים את הגופה ביריעת ניילון וכיסו אותה בקרטון ובצמיג ברכבו של הבן.

שוטרי תנועה שנקלעו למקום עיכבו את פולונסקי שניסה להרחיקם באמצעות הצעת שוחד כספי. בחיפוש שערכו השוטרים ברכבו של הבן, נתגלתה גופת השותף. פולונסקי הורשע ב-2005 בבית המשפט המחוזי בבוגרס בעבירות רצח והחזקת נשק ונגזרו עליו 14 שנות מאסר, כאשר ערעוריו על פסק הדין נדחו.

ביוני 2006 נמלט פולונסקי מבולגריה וכעבור כשנה הגיע לישראל, נרשם כעולה וקיבל אזרחות ישראלית. בהמשך אף שינה את שם משפחתו לזליקמן. בשנת 2011 נודע לרשויות בולגריה כי אותר בישראל ובשיתוף פעולה עם חוליית אינטרפול במשטרה הוא נעצר בינואר 2013 לשם הסגרתו.

באמצעות עו"ד יעל ביטון מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה עתרה המדינה להכריז עליו כבר-הסגרה. השופט בן ציון גרינברגר קיבל את הבקשה, לאחר שדחה את טענתו של פולונסקי לפיה מצב בריאותו הירוד וגילו המתקדם (כבן 70) מחייבים שיירצה את עונשו בישראל ולא יוסגר לבולגריה. זאת, בין היתר, נוכח נתונים שהציגה המדינה בדבר יכולת השלטונות הבולגריים לדאוג לצרכיו הרפואיים.