כץ ושפר. היום
כץ ושפר. היוםצילום: פול מלינג

שר התחבורה, ישראל כץ, השתתף היום (שלישי) בכנס איגוד המשתמשים בהובלה ימית שנערך בת"א, על רקע איומי עובדי הנמלים לפתוח בשביתה כללית כבר ביום שני.

"אני סקפטי לגבי הסיכוי לעצור את השביתה הגדולה בנמלים שצפויה ביום שני הקרוב, אבל זו תהיה שביתה לשווא כי היא לא תעצור את הקמת  2 הנמלים החדשים גם עם העובדים ישבתו שבוע, חודש או שנה", הבהיר השר, "שום מיקוח ושום קיפוח, לא אתן שיהיו נמלים נכים אבל לא אתן שיהיו נמלים מטורפים ע"י העובדים".

השר הוסיף, כי "אני מכבד עבודה מאורגנת לגיטמית, אבל יש כאן וועדים שהפכו למונופול והפכו את המצב לאבסורדי. כשם שפעלנו בנחישות לרפורמה לשמים פתוחים ולניהול תקין של רכבת ישראל, אנחנו נחושים לממש את תוכניות לפיתוח כל הנמלים".

עוד אמר השר, כי יש אינדקציות חד משמעיות לכך שישנן חברות שמוכנות להשקיע ולהפעיל את הנמלים החדשים ושב והדגיש, כי מדובר בשני נמלים חדשים.

יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, ד"ר גד שפר, אמר בכנס כי הוא מקווה שההסתדרות לא תיתפס אחרי גורמים מתלהמים וקיצוניים ותפעל להבטיח את האינטרסים הנכונים של הנמלים. "די לראות את הנזקים הכבדים שנגרמו לעובדי נמל חיפה לאחר ש'צים' העבירה את פעילות השיטעון לפיראוס בגלל שיבושי עבודה והנזק של אלפי שקלים בחודש שנגרם לכל עובד".

"מההסתדרות אני מצפה גם לדאוג לאינטרסים של העובדים בכל המפעלים והעסקים שינזקו משביתות ועיצומים במפעלים שיצמצמו את הייצור ואף עלולים לקרוס", הוסיף.

יו"ר חב' נמל אשדוד, רו"ח גדעון סיטרון ומחזיק תיק התחבורה בהסתדרות עו"ד אבי אדרי, קראו שניהם לממשלה לשחרר את הנמלים מהרגולציה של הממונה על השכר ורשות החברות הממשלתיות ותבעו שניהם להשקיע בנמלים הקיימים בכדי שיוכלו להתחרות בנמלים החדשים שיוקמו.