האם מתרחשת בשטח אינתיפאדה שלישית?

לפי צה"ל לא מתרחשת אינתיפאדה שלישית, אולם בהתיישבות מדווחים על עלייה דרמטית באירועי הפח"ע בכבישים: "כל יום קורים פה ניסים".

ישי פרידמן , י"ב בכסלו תשע"ד

הכיבוש מטריד אותם, הטרור  הרבה פחות
הכיבוש מטריד אותם, הטרור הרבה פחות
פלאש 90

רצח החייל טוראי עדן אטיאס הי"ד בעפולה אתמול (ד') מצטרף לסדרה של אירועי טרור שהתרחשו בשבועות האחרונים ברחבי יהודה ושומרון.

המחבל חסן ג'וואדרה מג'נין, נער בן 16 ששוהה בישראל באופן בלתי חוקי, דקר את עדן אטיאס בן ה‑19 שככל הנראה ישן באותו רגע באוטובוס. אזרחים שהיו באוטובוס השתלטו על המחבל. החייל נלקח לבית החולים העמק בעפולה, שם קבעו הרופאים את מותו.

בעקבות הפיגוע נשמעה במערכת הפוליטית ביקורת על מחוות שחרור המחבלים של ממשלת נתניהו. סגן שר הביטחון דני דנון פנה לראש הממשלה בדרישה "להפסיק את שחרור המחבלים. השיחות משלות גם את הציבור הישראלי וגם את הערבים. צריך להפסיק לאלתר את מסלול ההתנגשות הצפוי הזה", אמר על השיחות המדיניות.

סגנית שר התחבורה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, אמרה כי אי אפשר לדבר שלום כאשר פני הרשות הפלשתינית למלחמה: "מערכת ההסתה המשומנת של הרשות הפלשתינית ממשיכה לגבות קורבנות מהצד הישראלי. אבו-מאזן נוקט בטקטיקה עקיפה של פגיעה בישראל. הרג יהודים כבר לא מתבצע על ידי גורמים הכפופים לרשות אלא באמצעות הרחוב הפלשתיני, שמוזן יום יום מתעמולה אנטי-ישראלית. אי אפשר להמשיך לדבר שלום כאשר פני הרשות לטרור".

ח"כ מוטי יוגב קרא להפעיל יד חזקה נגד השוהים הבלתי חוקיים. "פיגוע הרצח של החייל בעפולה מצטרף לרצח החייל תומר חזן, שגם הוא היה על ידי שוהה בלתי חוקי, וכן לרצח רבש"ץ שערי תקווה ליאור פרחי, שגם הוא נרצח בדריסה על ידי רכב שהבריח שוהים בלתי חוקיים בפרצה ידועה בגדר ההפרדה".

עוד הוסיף יוגב ואמר: "התרענו בוועדת משנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת חוץ וביטחון בראשותי, על כך שפיקוד המרכז ומשטרת ישראל אינם אוכפים מעבר ושהייה של אלפי פלשתינים משטחי יהודה ושומרון לתחומי הקו הירוק ללא היתר. כיום קיבלנו עוד תוצאה מצטברת ומצערת של רוצח פלשתיני ששוהה באופן בלתי חוקי והורג חייל צה"ל באוטובוס. אני קורא למערכת הביטחון - לצה"ל, לפיקוד המרכז ולמשטרת ישראל - למלא את חובתה ולאכוף את מניעת כניסתם של שוהים בלתי חוקיים ושהייתם בתחומי הקו הירוק".

 "המדינה לא מתמודדת עם האיומים"

למרות שבמערכת הביטחון טוענים כי מדובר במפגע בודד, אי אפשר להתעלם מהעלייה היחסית במספר אירועי הטרור והפח"ע שאירעו לאחרונה, וההערכה היא שמדובר בתחילתו של גל טרור. ביהודה ושומרון ישנה מגמה ברורה של התגברות הטרור. חלק מאירועי הפח"ע אפילו לא מדווחים בתקשורת, אך אין ספק שמדובר בפעילויות טרור מאורגנות ואלימות שמעוררות דאגה רבה בקרב המתיישבים וכוחות הביטחון.

בבוקר יום שישי האחרון נזרק בכביש בגוש עציון, מזרחית לאפרת, בקבוק תבערה לעבר רכב ישראלי שבו נסעו זכי ונעמה חורי. הרכב הוצת כליל. נעמה נפצעה באורח קל עד בינוני, וזכי נפצע קל מכוויות. השניים פונו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים להמשך טיפול רפואי. בעקבות אירועי הטרור יצאו תושבי גוש עציון בהפגנות נגד אוזלת היד של כוחות הביטחון במיגון הטרור. בין מארגני המחאה היה הרב שמואל זיידרמן, רבה של פני קדם, שדרש להוסיף נקודות ביטחון של הצבא על הציר שבו הושלך בקבוק התבערה, ואת גילוח עצי הזית שמשמשים את המחבלים כמסתור.

"הדרישה היא להציב נקודה יהודית של הצבא, ובהמשך נבחן אפשרות להקים במקום תחנת דלק או מרכז עסקים על אדמות המדינה הרבות שקיימות כאן. כעת חשוב לאייש את המקום ולהעניק לנוסעים תחושת ביטחון", אמר הרב זיידרמן לערוץ 7. "מי שנוסע מתקוע ליישובים פני קדם ומצד מרגיש שהוא נכנס לאזור מופקר עד שהוא מגיע הביתה. את התחושה הזאת צריך להפסיק. צריך ליצור רצף בין מרכז גוש עציון למזרחו, והרצף הזה עובר בנקודה הזו של צומת ה‑T. אנחנו, כשומרי חוק, לא מתכוונים לפעול עצמאית, אבל המדינה צריכה לגלח כמאה מטרים של עצי זית הסמוכים לכביש. העצים הללו לא מאפשרים ראות מספקת לנהגים ומהווים מסתור למחבלים".

ראשי ההתיישבות ביש"ע ביקרו את ממשלת נתניהו, שממהרת להקפיא בנייה ביהודה ושומרון ופותחת במשא ומתן חסר סיכוי עם הפלשתינים. "שחרור המחבלים והכניעה של מדינת ישראל לדרישות הערבים, נתנו לטרור רוח גבית ואנו רואים לצערי את התגברותו", אמר יו"ר מועצת שומרון גרשון מסיקה ל'בשבע'. "גם שיחות השלום כתמיד מעודדות את הצד הערבי להגביר את הטרור. צר לי שפעם אחר פעם מדינת ישראל מתקשה להפנים שבעולם הערבי נתינה מתפרשת כחולשה ומעודדת טרור. את המחיר משלמים קודם כול המתיישבים ביו"ש ולאחר מכן כל תושבי מדינת ישראל, כפי שראינו באירוע הדקירה בעפולה".

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, קרא לנתניהו לעצור את ההפקרות הביטחונית. "עד מתי תמשיך הממשלה לטמון את ראשה בחול ולרוץ כמו עיוורת אחר תהליך השלום, שנפטר עוד בטרם בא לעולם? ממשלה ששחררה רוצחים, מי משרי הממשלה יוכל לרחוץ בניקיון כפיו ולומר שידיו לא שפכו את הדם? אני קורא לראש הממשלה להתעשת ולהפסיק להשתתף בהצגה שמביאה טרור אל בתינו ולעצור את ההפקרות הביטחונית", אמר פרל.

ראשי תנועת 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר, האשימו את מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בניסיון הרצח בגוש עציון: "ג'ון קרי אמר והערבים מקיימים. קרי איים באינתיפאדה שלישית והמחבלים קיבלו מדבריו רוח גבית נוספת לטרור, ויצאו לבצע את פיגוע בקבוק התבערה".

הפיגוע בגוש עציון מצטרף לשורה ארוכה של תקריות ירי וזריקת בקבוקי תבערה. בסוף השבוע שעבר ניסה פלשתיני לירות לעבר אנשים שחיכו בטרמפיאדה בצומת תפוח. המחבל חוסל על ידי כוח צה"ל שהיה במקום. באותו יום לפנות בוקר, סמוך לכפר נעלין שבבנימין, ניסה נהג פלשתיני לדרוס מפקד פלוגה והלה הגיב בירי.

מפקד גדוד שקד של חטיבת גבעתי, סגן אלוף יהודה ואך, אמר בריאיון לערוץ 7 כי למרות שיש עלייה באירועים הביטחוניים, אין תחושה שבשטח מתעוררת אינתיפאדה שלישית אלא מדובר באירועים נקודתיים. לדבריו, בבוקר, בערב ובלילה פועלים הכוחות בזירות שונות כדי למנוע פיגועים. "יש בשטח נקודות תורפה, שם מנסים המחבלים להוציא פיגועים. למשל, צומת תפוח, שם נרצח גם אביתר בורובסקי", הזכיר המג"ד.

קצין הביטחון של מועצת יש"ע, שלמה ועקנין, אומר ל'בשבע' שהפלשתינים מקבלים רוח גבית מאירוע לאירוע. "אין ספק שיש גל טרור ביהודה ושומרון והמפגעים מקבלים רוח גבית מכל פיגוע שהם מצליחים לממש. ישנם הרבה כלים שהריבון יכול להשתמש בהם כדי להתמודד עם הבעיה. נושא התחבורה הציבורית ביהודה ושומרון, שגורמים בכירים בפיקוד העורף טוענים שאינו סוגיה ביטחונית, הוא סוגיה שיש לה דווקא היבטים ביטחוניים רבים. אם צריך להחמיר את היחס כלפי האוכלוסייה הפלשתינית, אז יש לעשות זאת. נושא מיגון הרכבים שמתמהמה בגלל ויכוח מטופש בין האוצר למשרד הביטחון על מיליון שקלים מסכן את התושבים. יש למדינה יכולת לסייע לתושבים להתמודד עם האיומים, וזה לא קורה".

 התקשורת מתעלמת

בסוף השבוע שעבר נזרקו חמישה בקבוקי תבערה לעבר אוטובוס שבו נסעה ח"כ אורית סטרוק. "האירוע היה חריג בגודלו. זו לא הייתה פעולה ספונטנית של מפגע בודד אלא התארגנות של חוליה", אמרה סטרוק. חברת הכנסת מהבית היהודי שלחה בשבוע שעבר מכתב למזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, בתגובה לדבריו שאם ייכשל המשא ומתן הפלשתינים יפתחו באינתיפאדה, וטענה כי הוא מעודד את הטרור. "מחבלים פלשתינים ארבו לאוטובוס שנסעתי בו בדרכי הביתה לחברון, ויידו עלינו חמישה בקבוקי תבערה. המחבלים האלה התכוונו לרצוח אותנו", כתבה סטרוק לקרי, "האירוע החמור הזה אינו בודד. רבים כמותו מתרחשים בשבועות האחרונים מדי יום ברחבי יהודה ושומרון, בעקבות שחרור המחבלים שמתבצע לפי דרישתך. רק אתמול בלילה היו שני ניסיונות רצח נוספים, שסוכלו בזכות חיילי צה"ל, אותם חיילים שאתה דורש להוציא מהשטח. הבוקר, בזמן שאני כותבת מכתב זה, קיבלנו את ההודעה על אמא לשלושה ילדים שהותקפה בבקבוקי תבערה ליד אפרת. הרכב שלה כן נדלק, היא כן נפצעה (לאחר שחילצה בגבורה את ילדיה) וכרגע היא בדרכה לבית החולים. באיזה צד אתה ניצב, מר קרי הנכבד? בצד של הטרוריסטים שמבצעים אינתיפאדה? או בצד של החיילים שמצילים חיי אדם?".

ח"כ יוני שטבון קרא לצה"ל להראות מי הריבון בשטח. "נכון, זו לא אינתיפאדה שלישית, אבל זו בדיוק האסטרטגיה של הטרור באיו"ש. למתוח את החבל עד מעט לפני הנקודה שצה"ל ייאלץ להגיב בחוזקה. בשיטת הטפטופים נפגעים ישראלים יום אחרי יום מבלי שהטרור נרתע. דווקא עכשיו זה הזמן של צה"ל וממשלת ישראל לבצע פעילות שתבהיר מי הריבון באזור".

סוכנות הידיעות 'תצפית' מדווחת על ריבוי של אירועי אלימות מצד הפלשתינים בשבועות האחרונים. כמו כן נטען כי מערכת הביטחון והתקשורת ממעטות לדווח על כל האירועים שמתרחשים בשטח. "יש עלייה באיכות הפגיעות", אומר אהוד אמיתון מ'תצפית', "יש יותר הצלחות לפיגועי פח"ע עממי כמו בקבוקי תבערה, זריקות אבנים וניסיונות דקירה. התחושה שלנו היא שיש איזושהי השתקה של אירועים או שתקריות מסוימות לא מקבלות את ההד התקשורתי שהן אמורות לקבל. רק לאחרונה היו פיגועי ירי בנעלין, מטען על אוטובוס ילדים במבוא דותן, פיגוע ירי בצומת תפוח - והם לא קיבלו מספיק הד תקשורתי. גם מערכת הביטחון לא רואה את הכותרות, אז היא גם מתעלמת מהן. יש הרבה יותר מדי הצלחות של הפלשתינים. הפגיעות שלהם גרמו לנפגעים של ממש. למעשה, בכל יום בשטחי יהודה ושומרון קורים ניסים".