"הפיכת חצר" נגד ראש עיריית טורונטו

מועצת עיריית טורונטו אישרה ברוב גדול את שלילת חלק מסמכויותיו של ראש העיר, רוב פורד, ובכוונתה להשלים את המהלך הכולל נגדו.

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשע"ד

"הפיכת חצר" נגד ראש עיריית טורונטו-ערוץ 7
הודאות בטורונטו
פלאש 90

ברוב עצום של 39 תומכים לעומת 3 מתנגדים החליטה (15 בנובמבר) מועצת עיריית טורונטו לשלול מראש העיר, רוב פורד, את סמכויותיו להעביר מתפקידו את סגנו או חברים בוועד הפועל של העירייה.

בהצבעה נוספת ברוב של 41 תומכים לעומת שני מתנגדים נשללו גם סמכויות ראש העיר בזמן חירום. הסמכויות שנשללו מפורד הועברו לסגנו נורם קלי. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

יוזמת חברי מועצת עיריית טורונטו באה בעקבות הגילויים החדשים בפרשות הסמים והאלכוהול בהם מעורב ראש העיר. פורד הודה בעישון מריחואנה "פעמים רבות", בעישון קוקאין, בשתייה מופרזת של אלכוהול עד כדי אובדן שיקול הדעת ובנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

במקביל, במסמכים שהגישה המשטרה לבית המשפט שהתבססו על מעקב ממושך אחר ראש העיר עולה, כי פורד עמד בקשר הדוק עם סוחרי סמים, וככל הנראה קיבל/ רכש מהם סמים.

פורד הממשיך להתחפר בעמדותיו, והמתואר ע"י יריבים פוליטיים וידידים כ"עקשן", דוחה מכל וכל את הקריאות ליציאה לחופשה כדי לטפל בענייניו האישיים, וגם לאחר ההצבעה האחרונה כבר הודיע על כוונתו לפנות לבית המשפט כדי לערער על תוקף ההחלטה. 

ביום חמישי האחרון חתמו 28 מחברי מועצת העיר על עצומה, שבה קראו לקיום פגישה דחופה ביום שני הקרוב כדי להעביר את כל הסמכויות של ראש העיר לידי סגנו נורם קלי, למנות את קלי לראש הוועד הפועל של העירייה במקומו של פורד ולשלול מפורד את הזכות לשבת בוועדה כלשהי של העירייה.

על פי החוק הקיים לא ניתן להדיח ראש עיר אלא אם כן הורשע בפלילים ונשלח לרצות עונש מאסר בפועל. ממשלת אונטריו אינה ממהרת להתערב בנעשה בעיריית טורונטו, ורה"מ קתלין ווין הודיעה, שהיא תתייעץ עם מפלגות האופוזיציה בנושא זה. חברים במועצת עיריית טורונטו קראו לווין לפעול לשינוי החוק הקיים, כדי שיתאפשר להדיח את פורד.