מנכ"ל איקאה שלומי גבאי
מנכ"ל איקאה שלומי גבאי פלאש 90

שלומי גבאי, מנכ''ל איקאה ישראל בעשר השנים האחרונות, הודיע כי יסיים את תפקידו ויפרוש מהרשת במהלך 2014, לאחר שיוביל את פתיחת החנות השלישית של איקאה בארץ הצפויה להיפתח בעוד כמה חודשים בקריית אתא.

גבאי הצטרף לאיקאה בינואר 2000 והיה שותף בצוות ההקמה של החנות הראשונה בנתניה, בה כיהן כמנהל מגוון הרהיטים. שבועיים לאחר הפתיחה, הומלץ על ידי ראשי הרשת משבדיה להתמנות כמנהל המגוון הכללי, ושימש כאחראי להתאמת מוצרי איקאה לטעמו של הצרכן הישראלי.

ב-2004 מונה גבאי למנכ"ל איקאה בישראל. כאמור, בימים אלה הוא מוביל את ההיערכות לקראת פתיחת חנות שלישית בקריית אתא, האמורה להיחנך בתחילת 2014. לאחרונה החלה הרשת בגיוס של כ-300 עובדים חדשים, בנוסף ל-1,000 עובדים שהרשת מעסיקה. זאת, על רקע משבר תעסוקתי חריף במשק, בעיקר באזורי הפריפריה.

במהלך כהונתו הוביל גבאי אסטרטגיית שירות חדשה, במסגרתה הוקם מרכז שירות ארצי ומתקדם בעלות של מיליוני שקלים על מנת לספק מענה איכותי ומהיר ביותר ללקוחות.

אחד האתגרים העיקריים איתם התמודד גבאי, היה שריפה שכילתה את סניף איקאה בנתניה בפברואר 2011. בעקבות השריפה נסגר הסניף, וגבאי קיבל החלטה לשבץ את מרבית העובדים בסניף בראשון לציון ולקלוט את כולם ברגע שהחנות בנתניה תיפתח מחדש. לאחר מכן הוביל במהירות שיא את ההקמה מחדש של סניף נתניה וגייס לשם כך עוד עשרות עובדים חדשים, שנקלטו בסניף שנפתח מחדש כעבור שנה.

מתיו ברונפמן, בעל השליטה באיקאה, אמר כי "תמיד נהיה אסירי תודה לשלומי על התרומה העצומה שלו לאיקאה במשך יותר מעשור. לצד ההצלחה העסקית יוצאת הדופן והובלתה של איקאה למעמד של מותג מהשורה הראשונה במשק הישראלי, שלומי ראה את העובדים ברשת כשותפים מרכזיים להצלחה, והוא ישאיר אחריו ארגון חזק, מבוסס, עם עובדים מצוינים ושדרת מנהלים מובחרת".

שלומי גבאי מסר כי "אחרי קדנציה ארוכה ואינטנסיבית כמנכ"ל, החלטתי שארצה לפנות לאתגרים חדשים, על אף הקושי הרב להיפרד ממשפחת איקאה. אני אתגעגע לעובדים המסורים שבאים בכל בוקר עם אור בעיניים, ללקוחות המרוצים ולרשת העולמית שמהווה את הבית ספר הטוב בעולם לקמעונאות, מסחר ושיווק. אני מודה לבעלי הרשת בישראל, מתיו ברונפמן, על ההזדמנות הנפלאה שניתנה לי לבצע תפקיד שהוא אחד המרתקים במשק".