מחויבות מוסרית לפליטים היהודים

ח"כ ד"ר שמעון אוחיון השיק היום (שני) את השדולה למען הפליטים היהודים מארצות ערב.

"ההזנחה וההדחקה של סיפור היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב הביאו גם להדחקת שאלת הפיצויים והזכויות של 850 אלף היהודים הללו", אמר ח''כ אוחיון והסביר כי מטרות השדולה הן "שילוב הסיפור בנרטיב הציוני ופעילות בישראל ובעולם למען זכויות הפליטים היהודים".

 שר החוץ, אביגדור ליברמן (הליכוד ביתנו) אמר בכנס כי יהודי ארצות ערב הגיעו לישראל כפליטים, אך בשונה מהפלסטינים הם הפכו לאזרחים והשתלבו כראוי. "הפלסטינים מנציחים את הפליטות שלהם כדי לטפח אתוס ומיתוס ועושים הכל כדי למנוע מהפליטים להשתלב במדינות בהן הם מתגוררים. במחנות הפליטים בסוריה נטבחו אלפי פליטים ולא שומעים אף אחד שצועק על זה, גם אבו מאזן שותק".

"עד לא מזמן גם מדינת ישראל שתקה. המחויבות שלנו לפליטים היהודים היא מוסרית ואסור לוותר עליה. אנחנו חייבים לתבוע את כל הזכויות והרכוש שנלקחו בכוח", אמר ליברמן והוסיף כי "התחלנו בכך בקדנציה הקודמת שלי במשרד החוץ ונעלה את זה בכל פורום בין לאומי. זה קונצנזוס ציוני רחב ואסור שתהיה פה מחלוקת פוליטית".

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) טענה כי החברה הישראלית לא יכולה להיות שלימה, כלשונה, כל עוד לא יינתן ביטוי לכלל הקבוצות המרכיבות אותה. "חלק חשוב מזה זו סוגיית הפליטים היהודים. זה חשוב גם בשביל המחויבות שלנו לדור הבא, שיחפש את החלקים הללו בהיסטוריה".

ח"כ משה פייגלין (הליכוד ביתנו) תקף את הגדרת היהודים יוצאי ארצות ערב כ"פליטים". הוא פנה לראשי הארגונים של יוצאי ארצות ערב ואמר כי "זכות הקניין שלכם נשללה בלי שום מאבק לאומי שהייתם מעורבים בו ומדינת ישראל צריכה להילחם על זכויותיכם. המצב עם הפליטים הפלסטינים שונה כי הם הפכו את זה לעניין לאומי ולכן הם איבדו את זכויותיהם הפרטיות".