ח"כ אריאל אטיאס
ח"כ אריאל אטיאס צילום: פלאש 90

וועדת שקד ממשיכה להנפיק כותרות: במהלך הדיון הסוער המתקיים בשעה זו בוועדת שקד הבהיר אחד החברים, חבר הכנסת אריאל אטיאס (ש"ס) כי חוק שיכיל סנקציות פליליות יגרום לקרע בעם שקשה יהיה לאחות אותו.

"קבוצות מסוימות כועסות עלינו שאנו יושבים כאן. הם רוצים שיהיה חוק קיצוני, כך שהחרדים לא יתערבבו עם החילונים. תקשיבו מה שאני אומר לכם ומתריע מפניו: חוק שיכיל בתוכו סנקציות פליליות יוביל לקרע עמוק בעם. אל תלכו לשם".

מוקדם יותר התייחס ח"כ מוטי יוגב לדיון על הסנקציות הפליליות ואמר כי "תכלית ה"חוק לשוויון בנטל" היתה להביא לכך שיותר גברים בני העדה החרדית יתגייסו לצה"ל וישתלבו בשוק העבודה.

השירות בצה"ל הינו זכות גדולה, גם חובה ולטעמי אף מצווה שאין מי שפטור ממנה. אך יחד עם זאת, לימוד התורה בעם ישראל הינו עמוד שדרה שהעמיד ומעמיד את עם ישראל וערכיו. בשנים האחרונות חל תהליך מבורך, שבו רבים בחברה החרדית התגייסו לצה"ל וכן פנו ללימודים אקדמיים ולשוק העבודה".

יוגב הוסיף כי "נסיונם של חברי הכנסת מ"יש עתיד" להביא בכפייה חקיקתית שאינה אפקטיבית, (זאת אפילו לדעתם של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרון ברק) הינו צעד שאינו יעיל המנסה לנצל כוח חקיקתי שאכן קיים, אך ממש אינו חכם. גיוסם של בני העדה החרדית, זו שאלה חברתית סבוכה הנשענת על אמונות ודעות עמוקות. גישת "יש עתיד" היא "אבן בוחן" לחברה הישראלית, לממשלת ישראל ולכנסת ישראל, האם תדע בחכמה להגמיש עמדותיה למען גיוסם של בני העדה החרדית, או שמא עקשנות עמדותיהם תפרק עם, כנסת וממשלה".

מנגד הבהיר ח"כ שמעון סולומון (יש עתיד) "אנו דורשים לתקן עוול היסטורי. חוסר השיוויון אליו התרגלנו לאורך השנים לא יימשך יותר. זה לא צודק, ולא מוסרי. לא מתקבל על הדעת שיש במדינה מתוקנת חוקים שונים לקבוצות אוכלוסייה שונות. החוק שחל על החילוני בת"א ובפריפריה, יחול גם על החרדי בבני ברק".

"בעצם שילוב הקהילה החרדית בצה"ל, אנחנו הופכים לחברה טובה יותר עם אזרחים הנושאים יחד בחובות ונהנים יחד מן הזכויות. השירות הצבאי מהווה "כרטיס כניסה" לקהילה החרדית לחברה הישראלית הכוללת. הנתונים מראים כי 90% מהחרדים ששירתו בצבא השתלבו לאחר מכן בשוק העבודה. קיום חוק השירות הצבאי מייצר חברה צודקת יותר ושומר על ערך השיוויון הבסיסי בכל חברה דמוקרטית. הצבא ערוך לקלוט את החיילים החרדים ולספק להם את צרכיהם המיוחדים", הוסיף ח"כ סולומון.

"כרב סרן במילואים, וכבן לקהילה ציונית המאמינה כי זוהי זכות גדולה לשמור על עמנו בארץ ישראל, לא נתפסת בעיניי ההתנגדות העקרונית של מנהיגי הציבור החרדי לגיוס. ההגנה על גבולות ארץ ישראל היא חלוקה באחריות, ולא שיוויון בנטל. אנחנו באים לחוקק חוק קבע, ולא הסדר זמני. לא ייתכן שלאזרח מבוסס כלכלית תהיה אפשרות חוקית לבחור האם הוא מעדיף לספוג סנקציה כלכלית על מנת להשתחרר מהשירות. זה פוגע בערכיות ובמוסר ושוב, מגדיל את הפערים בחברה בין עשירים לעניים", סיים ח"כ  סולומון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו