קשישים ללא טיפול
קשישים ללא טיפול פלאש 90

נציגי רשות ההגירה הציגו נתונים בישיבת ועדת העובדים הזרים של הכנסת הבוקר מהם עולה כי כיום שוהים בישראל 40,240 עובדים זרים חוקיים בתחום הסיעוד, 11,699 נוספים לא חוקיים, כל זה בזמן שמספר הנכים והקשישים בעלי ההיתר להעסיק עובד סיעודי עומד על 57,329. 

התוצאה: אלפי נכים וקשישים בישראל מעסיקים עובד זר ללא אשרה, שבמקרים רבים עוזב את המטופל או מגורש מישראל - והמטופלים נותרים ללא טיפול, למרות שהמדינה קבעה כי הם זכאים לכזה. 

המכסה של ועדת הבקשות החריגות בתחום הסיעוד מאפשרת להאריך את אשרותיהם של 200 עובדים זרים בשנה - אך כרגע מונחות על שולחנה לא פחות מ-5000 בקשות. נכים וקשישים ממתינים חודשים ארוכים לתשובת ועדת החריגים - ובינתיים, נותרים במצוקה. 

ח"כ מיכל רוזין, יו"ר ועדת העובדים הזרים, הודיעה בישיבה, "ברור לנו שיש כאן בעיית מדיניות - המנגנון הזה פשוט לא עובד. המצב כיום הוא שהמדינה לוקחת את החולים הסיעודיים, את הקשישים ואת העובדים הזרים, ומעניקה פתרון גרוע לכולם. לעיתים קרובות מדובר, כפי ששמענו הבוקר, בהצלת נפשות - ואני קוראת לשר הפנים לטפל בהקדם במצוקה הנוראית, שבסופו של יום תגיע לכולנו - להורים שלנו, לקרובים שלנו, ולנו עצמנו".

עוד התברר שמספר העובדים הזרים בסיעוד בישראל במגמת ירידה חדה. מ-2007 ועד 2012, בכל שנה נכנסים לישראל פחות עובדים זרים, ויוצאים ממנה יותר עובדים (ב-2007 נכנסו 9941 ויצאו 193; ב-2013 נכנסו 2159 ויצאו 1782). 

"נשמע שהטענה של הממשלה, כאילו עובדים זרים לא עוזבים את ישראל, אינה כצעקתה", הוסיפה ח"כ רוזין בתגובה לנתונים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו