לבחון. יעל גרמן
לבחון. יעל גרמןצילום: פלאש 90

שרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד) התייחסה במסגרת שעת שאלות של חברי הכנסת לשאלתו של ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), לגבי הסמכה וולונטרית לברית מילה.

גרמן ציינה, כי "כיום ברית המילה אינה מוגדרת כפעולה רפואית. עם זאת עקב הצורך להתחשב בהיבטים רפואיים של הנושא, הפיקוח על הפעולה מוסדר בוועדה בין-משרדית בניהול הרבנות הראשית".

לדבריה, "מוהלים מקבלים הסמכה לאחר לימודים אצל מומחה ומבחנים וביצוע 30 בריתות תחת פיקוח של מומחה. ההערכה היא כי כיום 450 מתוך 600 מוהלים הם מוסמכים".

בנוגע לסיבוכים לאחר ברית מילה ציינה גרמן, כי "בין 2007 ל-2013 היו בין 35 ל-65 מקרים בלבד, רובם קלים. יש צורך לבחון הנושא לעומקו ויכול להיות שיש עוד מקום לשנות את קורס ההסמכה כך שלא יהיה על בסיס וולונטרי".

ח"כ משה פייגלין (הליכוד-ביתנו) פנה לשרה ושאל: "אמרת בתקשורת שניתן לשקול הפיכת הקנאביס לתרופה. באיזו זכות את מונעת מהחולים שימוש בקנאביס כפי שהוא, זול ומועיל?".

השרה השיבה, כי "אישית איני מונעת דבר. אנחנו עושים הכל במשרד הבריאות על מנת להקל על מתן הקנאביס הרפואי לחולים הצריכים לקבלו. צריך להפריד בין לגליזציה לבין מתן קנאביס לצרכים רפואיים. כרגע אני לא עוסקת בלגליזציה, אך זה עיסוק לגיטימי. אני מרימה לך כפפה: תגיש הצעת חוק, תדון הכנסת, ידונו הוועדות ונראה לאן נושבת הרוח. אך כל עוד מדברים על קנאביס רפואי, כאן מוטלת עלי אחריות גדולה. זה תחום שבו אנשים יכולים לקבל רישיון לצריכתו. לא ניתן לקבוע את הקנאביס כתרופה כי הוא לא עבר תהליך כזה. לכן לא ניתן לקבוע מהן תופעות הלוואי שלו. משרד הבריאות אינו מנהל תהליכים אלה ואין לנו אפשרות להפיכתו לתרופה. לא ניתן לתת קנאביס כתרופה".