סערה בועדה: רגב הוציאה ח"כים ערבים

דיון סוער בוועדת הפנים על הסדרת הבדואים בנגב. ח"כים ערבים הוצאו מהוועדה לאחר קריאות נגד ח"כים מהימין ונציגי עמותת רגבים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בכסלו תשע"ד

בדיון שהתקיים היום (רביעי) בוועדת הפנים של הכנסת על החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, התלהטו הרוחות ויו"ר הוועדה מירי רגב (ליכוד-ביתנו) הרחיקה מספר ח"כים ערבים מהדיון.

במהלך הדיון שהתמקד בהסתייגויות מהחוק הציגו עמותת "במקום" ותנועת רגבים מצגות המתארות את ההשגות מהחוק והדרכים האלטרנטיביות להסדר.

פרופ' אורן יתפחאל הציג את עמדת עמותת 'במקום' המבקשת להכיר בכל הישובים הלא חוקיים, מנגד נציגי תנועת רגבים, עו"ד בצלאל סמוטריץ' ומאיר דויטש, הראו במצגת מפורטת את הנתונים והעובדות והדרך להסדרת ההתיישבות הבדואים. 

"אין מדינה מתוקנת שיכולה לתת שירותים להתיישבות שנמצאת בפריסה כזו גדולה" אמרו נציגי רגבים. "324 משפחות בדואיות תובעות 300 אלף דונם, זה בלתי נתפס ואסור להיכנע לזה". 

"הבדואים הם אזרחי מדינת ישראל והמדינה מחויבת לתת את מה שניתן. אבל יש גם חובות. הקונפליקט הוא ארוך שנים שנע בין שני צירים מקבילים, ציר לאומי וציר אזרחי. הרצון להסדיר את ההתיישבות היא סוגיה אזרחית. כשמתמקדים בערוץ הלאומי נגיע לדרך ללא מוצא, ניתן לפתור את הבעיה רק כשמתמקדים במישור האזרחי", דברי נציגי 'רגבים'.

יצוין כי בין המתמידים להופיע לדיוני הוועדה נראה חבר הכנסת לשעבר עמרי שרון המבקר בדיונים כתושב הנגב.