משה פייגלין
משה פייגליןצילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חבר הכנסת משה פייגלין לכהונת רב ראשי אחד בלבד.

לפי ההצעה, ייבחר רב ראשי אחד למדינת ישראל שיישא את התואר "הראשון לציון", ויכהן כראש מועצת הרבנות הראשית. במקביל, ייבחר נשיא בית הדין הרבני הגדול שיעמוד בראש מערכת בתי הדין ויהיה חבר במועצת הרבנות הראשית מכוח תפקידו".  

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "החלוקה בין העדות השונות בישראל היא תוצאה של כאלפיים שנות גלות, בהם שמר עם ישראל על תורתו ואמונתו בצורה מופלאה. לשמירת המסורת ופרטי המנהגים כפי שנוצרו במהלך הדורות יש משקל רב בפלא זה. יחד עם זאת, עתה, כאשר עם ישראל חזר לארצו, מטרתנו היא לפעול לאחדות העם ולהחזרת תורה לתפארתה, שלא תהא כשתי תורות. אין כוונתנו למחוק את מסורת העבר, אך יחד עם זאת רוצים אנו להציב יעד של אחדות לעתיד. הנצחת ההבדלים בין העדות השונות, במסגרת תפקיד ממלכתי לכל אחד מבני העדות, מפגרת אחר המציאות המתפתחת. גדולי התורה ילידי הארץ חניכי ישבות ארץ ישראליות, מוצאים את הדרך לפסוק לציבור גדל והולך של מי שזהותו העדתית כבר לא משמעותית מחד, ולבני העדות השונות כל אחת לפי דרכה מאידך. בתיקון החוק אנו מאפשרים לעולם הרבני להיות שותף למהפכה שעובר עם ישראל השב מהגלות, ממעמד קהילתי מפורד, אל ההיסטוריה, במעמד של עם אחד. הגיעה העת לקידום תהליך שיבת ציון לא רק מבחינה מדינית וחברתית אלא גם מבחינה דתית. אנו מאמינים כי הצעת חוק זו נושאת בשורה גדולה של אחדות לעם ישראל".  

יוזם הצעת החוק, ח"כ משה פייגלין (הליכוד-ביתנו): "אחרי גלות ארוכה שבה העם התנהל עם ראשי גלויות, ראשי קהילות ופרנסים, עכשיו חזרנו לארצנו והגיע הזמן להפסיק להתנהל באורח גלותי. יש לנו ראש ממשלה אחד, רמטכ"ל אחד ולגבי אף אחד מהם לא עוסקים בשאלה האם הוא אשכנזי או ספרדי. כך גם צריך להיות גם רב ראשי אחד. במקביל לבחירת רב ראשי אחד ייבחר הבא בתור לתפקיד נשיא בית הדין הגדול וכך לא תהיה שום בעיה. אך תהיה בכך בשורה גדולה, שעם ישראל שב לארצו גם במובן המדיני וגם במובן הזהותי הבסיסי ביותר. כבר לא חיי גלות של קהילות נפרדות אלא עם אחד מלוכד – כולנו יהודים, אשכנזים כספרדים".  

מטעם הממשלה השיב להצעה השר לשירותי דת, אורי אורבך שאמר כי "אם עד עכשיו החרדים לא נשמעו לשני רבנים ראשיים עכשיו יוכלו להתעלם מרב ראשי אחד ואנחנו נמשיך לספק לכם שירותים".

"התוצאה של שני רבנים ראשיים, של חלוקה עדתית, אכן בגלל הגלות והמסורות הנבדלות בתחומים מסוימים.  עם זאת, אכן גם עניין הרבנות הראשית יכול להיפתר ויש חלוקה של תפקידים באמת: רב ראשי ונשיא בית הדין הגדול. הממשלה מכינה הצעת חוק בנושא והצעת חוק פרטית זו תצטרף לממשלתית ולכן היא תקודם רק בקריאה טרומית עם תמיכת הממשלה", דברי השר אורבך.  

נציג המתנגדים להצעת החוק, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר ליוזם פייגלין: "אל תטעה, התמיכה בהצעה באה מתוך ניסיון לקעקע את תרבות ישראל. המטרה הנסתרת, שבסוף תהיה רבה רפורמית ולא רב לא אשכנזי ולא ספרדי".

יצוין כי 37 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית ו- 10 התנגדו לה. ח"כ אחד נמנע. ההצעה תועבר לוועדת החוקה, חוק ומשפט להכנתה לקריאה ראשונה.