"בלי זכות על חברון, אין זכות על תל אביב"

חתן פרס נובל, פרופסור ישראל אומן, השתתף היום בכינוס של אגודת הסטודנטים בבר אילן, "וויתורים ומחוות מביאים למלחמה ולא לשלום".

ישי קרוב , י"ז בכסלו תשע"ד

פרופ' ישראל אומן
פרופ' ישראל אומן
הלל קאופמן

חתן פרס נובל לכלכלה, פרופסור ישראל אומן, הרצה היום (רביעי) בפני מאות סטודנטים בכנס של פרוייקט 'יובלים' בשיתוף אגודת הסטודנטים בבר-אילן. 

אומן הרצה על עתידה של הציונות וניהול הסכסוך הישראלי- פלשתיני בראי תורת המשחקים - תחום מחקרו העיקרי, המנתח מצבי עימות או שיתוף פעולה בין מקבלי החלטות בעלי רצונות שונים.

"וויתורים ומחוות מביאים למלחמה ולא לשלום", אמר אומן והוסיף כי "אנחנו צריכים להבין שאם אין לנו זכות לחברון, לגוש עציון ולאריאל אז גם אין לנו זכות לתל -אביב".

פרופ' אומן הוסיף, כי "אני חושב שנתניהו עושה טעות בנוגע לאירן, אני לא חושב שהעניין כל כך חמור. אני חושב שנתניהו טועה הרבה במה שהוא עושה".

לדבריו, "יש סיכוי לשלום אם הולכים בדרך אחרת, ויתורים ומחוות לא מביאים לשלום, הם מובילים למלחמה. אם אנחנו רוצים לשחק כדורגל טוב, צריך להסתכל על הקבוצה הטובה בעולם כדי ללמוד איך לשחק טוב, צריך להסתכל על הרומאים. השלום הרומאי הארוך בעולם ארך 238 שנים בעולם - 'אם אתה רוצה שלום התכונן למלחמה'. ההתכוננות למלחמה צריכה להיות באמל"ח אבל קודם בראש, אנחנו מאוד רוצים שלום אבל אם אתם רוצים מלחמה, קדימה".

אומן ציין גם כי מצבה של ישראל בזירה הבינלאומית לא ישתפר כתוצאה מוויתורים, "מזמן הגירוש המצב הבינ"ל של ישראל בעולם במשך 8 שנים הידרדר. אנחנו עשינו מה שכולם רוצים, דווקא אז שונאים אותנו יותר. קשה מאוד לשכנע את הפלסטינים אחרי הגרוש שאנחנו באמת מתכוונים להישאר כאן".

יו"ר אגודת הסטודנטים בבר-אילן, מתן בר-נוי, אמר כי "כשצעירים רבים בחברה הישראלית רואים עצמם כפוסט ציוניים, אנו רואים חשיבות עליונה לשיתוף הפעולה עם גוף מכובד כמו ההסתדרות הציונית העולמית".

בכנס לקחו חלק מנהל המועצה הציונית בישראל יגאל ברנד, מנהל המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות יעקב חגואל ומנהל תכנית 'יובלים' טל איפרגן, פרויקט שנוסד ע"י המועצה הציונית למען עידוד והפצה ציונית בקרב סטודנטים ברחבי הקמפוסים בארץ.

 ראש המחלקה לישראל ולמאבק באנטישמיות של ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל: "אנו מודים לפרופסור ישראל אומן על ההרצאה המרתקת אודות עתידה של הציונות. במהלך השנה כולה יפעל פרויקט יובלים ברחבי הקמפוסים האקדמאיים באמצעות מגוון רחב של הרצאות, סיורים ופעילויות סביב שיחה של  הרוח הציונית. אנו מאמינים כי יצירת תאים חברתיים בעלי אופי ציוני למעשה יחזקו את היסודות הציוניים של החברה הישראלית ויגבירו את המעורבות החברתית בקרב הצעירים בפרט והעם בכלל".