ציפי חוטובלי
ציפי חוטובליהלל מאיר

"תקציב הבטיחות חייב לעמוד על 550 מלש"ח כדי לתת תשובה ל'כבישים אדומים' או כבישי בטיחות" – כך אמר היום ח"כ אשר (יהדות התורה) במליאת הכנסת בתגובה לתשובת סגנית שר התחבורה ח"כ ציפי חוטובלי על שאילתה שהגיש בנושא קיצוץ בתקציבי הבטיחות.                                                                

ח"כ אשר שאל: "על-פי פרסומים בתקשורת צפוי קיצוץ בתקציב המופנה לתשתיות כאשר קיצוץ זה יפגע בטיפול בכבישי ישראל. ברצוני לשאול: האם תהיה פגיעה בפרויקטים בטיחותיים? ואם כן באלו כבישים?"

בתגובה ענתה סגנית שר התחבורה ח"כ ציפי חוטובלי כי "השאילתה הועברה למנכ"ל נתיבי ישראל, ולסמנכ"לית תשתיות ותאום תחבורה במשרד התחבורה, בהתאם להחלטת הממשלה ממאי 2013, קוצצו תקציבי פיתוח תשתיות כבישים. יחד עם זאת, משרד התחבורה פועל להקצות בסדרי עדיפויות, פרויקטים ממוקדי סיכון בכדי להקטין ככל האפשר את הפגיעה בפרויקטים בטיחותיים. התוכנית המקורית לקיצוץ בהשקעה בתשתיות תחבורה אינה מתממשת בפועל, ונכון לרגע זה, לא קוצץ שום פרויקט בטיחות כפי שתוכנן בכבישי הארץ. מטבע הדברים, חל עיכוב בביצוע פרויקטים מסוימים, ובהתאם לעיכוב שחל באישור תקציב המדינה, כך שעם אישור התקציב, אושרו גם חידוש העבודות במספר פרויקטים ברחבי הארץ."

"באשר לשאלתך, זה אומר שבפועל אף פרויקט הקשור לבטיחות לא קוצץ, וכמי שעוסקת בנושא הבטיחות בדרכים, נושא זה מאוד חשוב, ואני גם מברכת אותך על כל הפעילות הגדולה שעשית במשך השנים בנושא הזה, אני יודעת שיש לך נגיעה אישית לנושא הבטיחות בדרכים".

בתגובה הוסיף ח"כ אשר ואמר כי "על פי הנתונים המגיעים ממשרד האוצר, הועברו השנה סך של 250 מלש"ח מתוך 350 מלש"ח שהוקצבו לסעיף של טיפול בכבישי בטיחות. אני יודע שמשרד התחבורה עושה פרויקטים ענקיים בנוגע לכבישים חדשים ותוכניות חדשות רק חשוב לשים לב שזה לא יבוא על חשבון הבטיחות בדרכים. כיום נראה שיש פחות תקציב בכל הנוגע לבטיחות בדרכים. כולנו ראינו את מסקנות וועדת שיינין האומרת כי עד שנת 2014 התקציב חייב לעמוד על 550 מלש"ח בכדי לתת תשובה הולמת לאותם כבישים הנקראים כבישים אדומים או כבישי בטיחות והשאלה איך זה מתיישב עם דברייך."

סגנית השר: "ראשית יש כאן עדיין פער בין תוכנית שיינין שלא מיושמת בהרבה מאוד תחומים, ואנחנו מנסים לצמצם את הפער בין תוכנית הבטיחות הכללית, לנעשה בפועל. משרד התחבורה, בזכות השר עושה עבודה נאמנה ומגיע לו על כך אות הצטיינות בנושא פיתוח תשתיות בישראל, וזה הגורם מספר אחד להורדת תאונות הדרכים. ישנה כאן השקעה מאסיבית בתשתיות. ואם אתה שואל ספציפית על כבישים מסוימים, אין מולי את הנתונים, אני אברר ואלמד את הנושא, ואשיב לאחר מכן".

בהמשך קרא ח"כ אשר לזרז בדחיפות את הטיפול בכביש 444 לאלעד הסמוך לכביש 6 שהוא בעל נתיב אחד לאורך מספר קילומטרים וגובה דמים מרובים.