משה בן איבגי הוסגר לישראל
משה בן איבגי הוסגר לישראלדובר המשטרה

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט המחוזי בת"א, להבהיר את גזר דינו משנת 2000 של האסיר משה בן-איבגי, שהוסגר אמש מארגנטינה לישראל, בגין הרשעתו בעבירות שוד.

עם תחילת ריצוי מאסרו בישראל בגין השוד, מבקשת הפרקליטות להורות כי בן-איבגי יירצה את מלוא 5 שנות המאסר שנגזרו עליו בפרשת השוד, במסגרתה הורשע גם בניסיון שוד ובעבירות נלוות, על אף שהסגרתו אושרה רק בגין עבירות השוד ולא בגין העבירות הנלוות.

בן-איבגי, שנידון ל-16 שנות מאסר בגין רצח נהג המונית דרק רוט ז"ל, ניצל את אחת מחופשותיו בכלא כדי לשדוד חנות מכולת בהרצליה יחד עם שותפו לרצח ארבל אלוני.

השניים אף ניסו לשדוד בית עסק נוסף. במאי 2000 הרשיע השופט ג'ורג' קרא את בן-איבגי בשוד מזוין בחבורה, ניסיון לשוד מזוין בחבורה, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכי משפט, וגזר עליו 5 שנות מאסר במצטבר לכל עונש מאסר אותו הוא מרצה.

בן איבגי נמלט מישראל לארגנטינה ובתום הליך ממושך נקבע כי יוסגר לישראל רק בגין עבירות השוד ולא בגין עבירות אחרות, כולל עבירת הרצח אשר את העונש בגינה לא סיים לרצות.

בעתירתה טוענת המדינה, באמצעות עורכי הדין צחי הבדלי מפרקליטות מחוז ת"א וגלית גרינברג מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, כי מאחר שבית המשפט גזר את דינו של בן-איבגי בהתייחס לכל פרשת השוד כמכלול, אולם הסגרתו התאפשרה רק בגין עבירות השוד.

כדי שהמדינה תעמוד בהתחייבויותיה כלפי ארגנטינה, על בית המשפט להבהיר את גזר דינו ולקבוע כי העונשים אשר נקבעו לכל עבירה בגזר הדין, הוטלו בחפיפה זה לזה, כך שבסך הכל יירצה בן-איבגי 5 שנות מאסר.

בבקשתה טוענת הפרקליטות כי זהו היישום המתבקש של גזר הדין. "מהכרעת הדין ובעיקר מלשון גזר הדין עולה, כי מעשי השוד המזוין בחבורה והניסיון לשוד מזוין בחבורה הם העומדים במוקד הענישה, בעוד שמעשי הקשר ועבירת השיבוש עומדים, בנסיבות העניין, בשולי הפרשה", נאמר בבקשה.