כיכר ולא מחלף - בגלל ארגון שמאל קיצוני

ארגון שמאל קיצוני מאמריקה דרש למנוע בניית כביש דו מפלסי סמוך לקריית ארבע. משרד הביטחון אישר. תושבים: סכנה ביטחונית.

ישי קרוב , כ"א בכסלו תשע"ד

מלאכי לוינגר
מלאכי לוינגר
הישוב היהודי חברון

אנשי קריית ארבע והר חברון מודאגים מפני שינויים תעבורתיים בכביש 60 שלטענתם עלולים לסכן את התושבים היהודים במקום.

בתנועת 'מתלכדים' בה חברים פעילי ליכוד, מתריעים מפני ביטול החלטה על הקמת כביש דו מפלסי סמוך לקריית ארבע, שמטרתו להפריד בין כלי הרכב היהודים לאלו הפלסטינאים במקום.

במקום המחלף החליט משרד הביטחון לבנות דווקא מעגל תנועה.

בתנועה מסבירים, כי בשבוע הקרוב יחלו בבניית מעגל התנועה, "לכאורה פעולה מבורכת. אולם בדיקה מעמיקה מלמדת על אוזלת יד וחולשה נוראית של משרד הביטחון והמנהל האזרחי".

בתנועה מסבירים כי מי שאחראי לשינוי התכנון הוא ארגון USAID – המסייע לאוכלוסייה הפלסטינית ביו"ש ומקדם אג'נדה שמאלנית קיצונית כאשר המטרה היא לחבר את הכביש המוביל מהשכונות במזרח חברון למרכז חברון ולסייע בכניסה לבית ספר בקרבת מקום, "אולם ארגון ה-USAID אינם מעוניינים במפלסים. הם רוצים כיכר. למה? כי זה מקדם את המדיניות שבשמה הם פועלים. המטרה העיקרית של USAID איננה להקל על חיי הערבים. המטרה היא ליצור רצף של השכונות הערביות ובכך לקדם את המטרה הראשית כפי שמופיעה באתר שלהם: מדינה פלסטינית".

הסכנה הביטחונית ממנה חוששים התושבים היא משום שבצומת זו ישנם זריקות אבנים לעיתים קרובות, "ילדי בית הספר הקרוב מבצעים בדיקות מעבדה לאחר לימודי ההסתה על מכוניות ישראליות שחולפות במקום. הכיכר 'תסייע' לבדיקות אלו".

גם ראש מועצת קריית ארבע-חברון, מלאכי לוינגר, מתריע מפני שינוי תכנית התעבורה, "הרש"פ לא תיקח אחריות ולא תהיה שותפה בפרוייקטים על כביש 60", כתב לוינגר בדף הפייסבוק שלו, "העבודות הנם במימון האמריקאים ובשיתוף פעולה עם הרשות של המחבלים".

לוינגר סיפר כי בשבועיים האחרונים הוא קיים יחד עם ראש מועצת הר חברון מרתון של פגישות ואירועים עם שרים, ח"כים, ונציגי צה"ל והמנהל האזרחי, במטרה לעצור את התחלת העבודות "עד לבחינת ובדיקת ההשלכות הבטחוניות והבטיחותיות בצורה מעמיקה וארוכת טווח. לצערנו, עד כה נענינו בשלילה ובדחיית בקשתנו.
לכן, בימים הקרובים נחל בסדרת פעולות נוספות על מנת לנסות ולבלום את העבודות עד לבחינתן מחדש".

ערוץ 7 פנה לקבלת תגובת ממשרד הביטחון, אולם שם הפנו אותנו לתגובת מפקדת מתאם פעולות הממשלה בשטחים ומשם נמסר "התכנית לבניית מעגל התנועה נבחנה ואושרה בהיבט התכנוני- תנועתי ע"י הגורמים המקצועיים במנהל האזרחי".