שער חדש להר הרצל

קבוצת אדריכלים צעירים מישראל ומארצות שונות באירופה הציגו את ההצעה שזכתה בתחרות, ואשר תשמש לבניית מתחם הכניסה להר.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ד

מתחם הכניסה החדש. הדמיה
מתחם הכניסה החדש. הדמיה
באדיבות HRZLBRG TEAM
עם סיומה של תחרות האדריכלים הבינלאומית לתכנון מתחם הכניסה החדש להר הרצל, התקיים בירושלים טקס חלוקת הפרסים לזוכים בתחרות.

בטקס נשאו דברים יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ  ראובן ריבלין, שעמד בראש ועדת השיפוט הציבורית שהוקמה לעניין זה, אברהם (דובדב) דובדבני, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וחברי ועדה נוספים.

הזוכים בתחרות הם קבוצה של אדריכלים צעירים ממדינות שונות באירופה, שחברו יחדיו לצורך הכנת תכנית אדריכלית למתחם הכניסה להר, שהוא אחד מסמליה המובילים של העיר ירושלים.

חברי הקבוצה הזוכה הם דניאל שטרסבורגר מרמת גן,  שטפן סכנק ואווה חררדס מהולנד, הוגו נטו מפורטוגל, ג'וליה טובולי מאיטליה ואנדריאס הופה מגרמניה.

גם המדורגים במקומות השניים והשלישיים זכו בפרס כספי נכבד.

את תחרות האדריכלים הבינלאומית לתכנון מתחם הכניסה להר הרצל, יזמה ההסתדרות הציונית העולמית והיא נוהלה על ידי עמותת האדריכלים בישראל.

מסמכי התחרות פורסמו בעיתונות בעברית ובאנגלית ונשלחו גם לפדרציות הציוניות בתפוצות כדי להפיץ את התחרות בקרב הקהילות. במקביל לתחרות האדריכלים, נערכה תחרות במסלול סטודנטים.

לשולחן הוועדה הגיעו 70 הצעות תכנון שהוגשו על ידי אדריכלים וסטודנטים. בוועדת השיפוט הציבורית, שהוקמה לצורך תחרות זו, היו חברים אישי ציבור ואדריכלים ביניהם: האדריכלים אריה רחמימוב, שלמה אשכול, דוד קרויאנקר, ברברה אהרונסון ועוד. לזוכים במקום הראשון במסלול האדריכלים הוענק פרס כספי בסך 100,000 ₪ , ולזוכות במקום הראשון במסלול הסטודנטים, הוענק פרס כספי בסך 10,000 ₪.

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני, אמר בטקס, כי "הר הרצל הוא הפנתאון הלאומי המסמל את חזון מדינת ישראל, את הגבורה ואת התקומה. בשנת 1951 הוקם מתחם שער הכניסה להר הרצל כאשר מדינת ישראל היתה באותה תקופה בשיאו של משבר כלכלי ותחת משטר ה'צנע'. ברבות השנים התפתח האזור, התפתחו הכבישים, נבנתה מסילת הרכבת הקלה החולפת על פני ההר והכניסה להר איבדה את ייחודה. על כן, לאחר שישים שנה, יזמנו תחרות אדריכלים במטרה לעצב מחדש את מתחם הכניסה להר הרצל וכך יחושו הבאים בשעריו הוד, רוממות והשראה כיאה למקום, למשמעותו ולאשר הוא מסמל". טוען....

הדמיית המתחם (באדיבות HRZLBRG TEAM)