הכור באיראן
הכור באיראןרויטרס

הליגה נגד השמצה מביעה היום דאגה עמוקה מן החוסרים בהסכם שהושג בג'נבה, בין שש המעצמות לבין איראן.

הליגה התחייבה לפעול לקידום הסכם סופי, שיבטיח כי איראן לא תהיה מסוגלת לייצר נשק גרעיני.

היו"ר העולמי של הליגה נגד השמצה, בארי קרטיס-לשר, והמנכ"ל העולמי שלה, אברהם פוקסמן, אמרו כי מאמציהן של ארה"ב וחמש המעצמות להביא את איראן למשא ומתן משמעותי ולקבל על עצמה מספר מגבלות בנוגע לפעילותה הגרעינית, הם צעד חשוב קדימה, "אך אי כיבוד הסכמים מצד איראן בעבר, גורם לנו להיות ספקנים לגבי הקלה בסנקציות, לפני שאיראן נוקטת צעדים ממשיים לפירוק תכנית הגרעין שלה".

בליגה מסבירים כי הסכם הביניים הנוכחי מתיר לאיראן להמשיך את העשרת האורניום ולשמור על יכולתה לפתח במהירות נשק גרעיני, "לאיראן לא מגיעים הוויתורים הללו, ובעבר היא ניצלה הפסקות בלחץ הבינלאומי על מנת להמשיך ולקדם בחשאי את תכנית הגרעין שלה".

"עתה, משהושג ההסכם, על כל הצדדים לפעול על מנת לשמר ולאכוף בקפידה את משטר הסנקציות הקיים. ארה"ב והקהילה הבינלאומית חייבים להמשיך את הלחץ שהביא להתקדמות זו ולהבהיר שכל הפרה תגרור בעקבותיה עונש. בזמן שהצדדים מתקדמים לקראת הסכם סופי, על ארה"ב וחמש המעצמות להבהיר, שהמטרה הסופית היא למנוע מאיראן את היכולת לפתח נשק גרעיני ולהתניע מחדש את תכנית הגרעין שלה. הבטחות וצעדים חלקיים מצד איראן לא יספיקו".

"אנו משבחים את הקונגרס ואת ממשלו הנשיא אובמה, אשר יחד בנו קואליציה בינלאומית ומשטר של סנקציות, אשר בסופו של דבר יביאו, כך אנו מקווים, לעצירתה של תכנית הגרעין האיראנית".

"אנו מוטרדים מהמתח ביחסי ישראל-ארה"ב בימים האחרונים. אנו מבינים שמבחינתה של ישראל מדובר בעניין קיומי, ושגם מבחינתה של ארה"ב הרבה מאוד מונח על הכף, אם כי לא באותו קנה מידה. זו העת בה על שתי הממשלות לעבוד יחד, יותר מאי פעם, על מנת למצוא פתרון שיענה על יעדיהן המשותפים".