"האח הגדול זו תכנית תעודה?"

שרת התרבות והספורט לא מבינה מה רוצים מהציבור, כאשר גורמים רשמיים מכירים בסדרות ריאליטי המשודרות בטלוויזיה כ"סוגה עילית".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשע"ד

תעודה? האח הגדול
תעודה? האח הגדול
פלאש 90

מליאת הכנסת ציינה היום (שלישי) את יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים.

יו"ר הכנסת, ח"כ יואל יולי אדלשטיין, אמר כי "בשנת 2013 לבדה נרצחו כ 14 נשים בידי בני זוגן. בעשור האחרון נרצחו כ 150 נשים על ידי בני זוגן. מספרים אלה מייצגים כמובן את האירועים החמורים ביותר, אך הם לא כוללים אלפי טרגדיות אנושיות, ובניהן כ 600 נשים ולמעלה מ 800 ילדים הנאלצים לשהות בפחד וחרדה במקלטים לנשים נפגעות אלימות. לצערי הרב, אין חברה בישראל שהיא נקיה מהתופעה האיומה הזו".

ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) אמרה בדיון, כי אלימות נגד נשים אינה יורדת מהשמיים, כהגדרתה, "זו אלימות של גברים נגד נשים. זו אלימות של אונס בבית ומחוץ לבית, של קללות ונאצות, של הטלת מגבלות – לאן היא יכולה ללכת ואם מי, האם היא יכולה ללמוד או לעבוד. זו אלימות כלכלית, זו שליטה, זו הטרדה מינית".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שיתפה ברשמי ביקור בכלא "נווה תרצה". "בואו נחשוב על אשה שמגדלת 4 ילדים ובתה בת ה-13 נאנסת, וכשהיא פונה לאדם בכיר במשפחה הוא אומר לה – הילדה הזו היא כתם, והאישה משתפת פעולה ברצח ביתה ויום אחרי זה מסגירה עצמה למשטרה. למציאות המעוותת הזו התוודענו היום בכלא נווה תרצה, במחזה שהעלו בפנינו אסירות על חייהן. חייבים לטכס עיצה ולהקים רשות לאומית למיגור האלימות. עד עכשיו אנחנו נותנים פלסטרים. צריך שיתופי פעולה בין משרדי הממשלה, לתת מענה ברמה החשיבתית ולעבוד בצורה קוהרנטית".

השרה לימור לבנת (ליכוד) השיבה בשם הממשלה, ויצאה במתקפה חריפה על התקשורת האלקטרונית, גופי השידור והרגולטור. "האלימות נגד נשים לא מתחילה ולא נגמרת בחוק. כדי לעקור את האלימות מהשורש יש להזכיר שלא כל מה שחוקי ראוי. האלימות מתחילה כשהערכים שלנו כחברה מידרדרים וכל סולם הערכים מעוות והתרבות הופכת לתת תרבות.

"זה מתחיל כשאי אפשר לפתוח טלוויזיה כי הריאליטי חודר לכל. מטמטמים את המוח. מה זה מלמד את הנוער? שמה שחשוב בחיים זה כסף קל ופרסום מהיר, שכדי להתקדם בחיים צריך מראה נכון, שסקס מוכר והגוף שלך הוא הסחורה החמה בשוק", פתחה לבנת.

לדבריה, "לזכייניות יש תנאים ברישיונות. הם חייבים להפיק אחוז מסוים של 'סוגה עילית'. מי מחליט אם הם עומדים בתנאים? הרשות השנייה. מה היא החליטה ב-2011? שתוכנית המופת 'מעושרות' היא תוכנית עילית. נו, תגידו לי אתם, למה ניתן לצפות אם זה הוכר כתוכנית תעודה? הרשות השנייה אומרה לייצג אותנו. במקום שידרשו להפיק יצירה מקורית, מכירים בשיא המרדף אחר ההבלים הגדולים. האח הגדול – זה פורנו, אין לי מילה אחרת. והמבוא לאח הגדול הוכר כסוגה עילית. איפה היה הרגולטור? מה עוד צריך לקרות כדי שיובן שצריך לשנות את השיח?".