גפני ביקש, התקציבים עוכבו

לאור דרישתו של ח"כ גפני, ועדת הכספים עיכבה העברת תקציב למשרד התפוצות בשל האפליה באי תקצוב תלמידי ישיבות מחו"ל.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשע"ד

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני
צילום: פלאש 90

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דרש בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, לעכב העברת תוספת תקציב למשרד התפוצות לטובת נושא עידוד העלייה לישראל.

גפני טען כי מדובר באפלייה חמורה, כלשונו, לאור העובדה לפיה פגעה הממשלה באופן אנוש בכל תקציבי הישיבות בקרב תלמידי חו"ל. "מי שמגיע לארץ במסגרת תורנית ללמוד תורה לא זכאי למימון מהמדינה ומי שמגיע למסע תענוגות במסגרת גופים חילוניים צריך לקבל תוספת תקציב"? תמה גפני והקריא בפני חברי הכנסת חלק מטור עיתונאי שפרסם אתמול כתב עיתון ''הארץ'' חיים לוינסון בו סיפר על דודו מארה"ב.

"הדוד שלי אביגדור, רב מכובד המתגורר במדינת ניו ג'רזי, אב ל- 11 ילדים. כולם המשיכו ללימודים תורניים גבוהים. הם יכלו ללמוד קרוב לבית, בישיבת לייקווד היוקרתית בארצות הברית, אך במקום זאת הם עשו מעשה ציוני ובאו ללמוד בישיבות בריסק ומיר אשר בירושלים. אם הם היו מגיעים ארצה למסע תענוגות במסגרת 'תגלית', בני דודי היו מחובקים מכל עבר. הנה, צעירים אמריקאים יהודים שבוחרים להכיר את שורשיהם בארץ, להתחבר לציונות ואז לחזור לארצות הברית כשגרירים נאמנים של ישראל ולהפעיל לחץ פוליטי על ג'ון קרי ברגע הנכון", סיפר לוינסון.

לוינסון, איש עיתון "הארץ" הוסיף כי אם בני משפחתו היו מגיעים באמצעות "תגלית", "הם היו מקבלים מימון ממשלתי נדיב". בטורו הדגיש לוינסון כי רק בגלל שבאו ללמוד תורה במסגרת תורנית הפכו ל"טפילים" ולא יזכו למימון מהמדינה. 

גפני אשר הקריא את הטור, אמר כי לא יתכן שוועדת הכספים תעביר תקציב ותוספות כספיות לנושא עידוד עליה כשבמקביל פוגעת בתלמידי חו"ל בצורה תקדימית וחסרת שוויון.

בעקבות דרישתו של גפני, התקציב עוכב והוועדה תיאלץ לקיים הצבעה נוספת בקרוב. "בכל העברה תקציבית שכזו שתגיע לוועדת הכספים של הכנסת - אנו נפעל לעכב את הכספים, לא נאפשר פגיעה בעולם התורה כאשר גופים חילוניים יקבלו העדפה", הסביר.