נמל אשדוד
נמל אשדודפלאש 90

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, הכריז היום (רביעי) על שתי חברות נמלי הים בחיפה ובאשדוד - קבוצות ריכוז בשירותי פריקת וטעינת מכולות.

משמעות ההכרזה היא כי הנמלים החדשים אותם מתכננת הממשלה לבנות בעתיד, במסגרת הרפרומה בנמלי הים, יופעלו אך ורק בידי גורם אחר לנמלים הגדולים ויתחרו בהם.

בעקבות ההכרזה אמר שר הכלכלה, נפתלי בנט, כי "ההכרזה תבטיח בראש ובראשונה תחרות, תחזק את צעדי הממשלה ותמנע את התלות של היבואנים והיצואנים בנמלי הים".

"ישראל היא אי, לא במובן הגיאוגרפי אלא במובן הכלכלי, ועל כן התלות שלה בנמלי הים היא כמעט מוחלטת", אמר בנט והוסיף כי "הצעד הזה יהווה נדבך נוסף במהלך ליצירת תחרות בנמלים ויבטיח שחברות הנמל והעובדים לא יעמדו בין צעדי הממשלה לבין תחרות. חוסר התחרות מטיל על הציבור הישראלי נטל עודף יקר מאוד בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה".

שר הכלכלה ציין כי "ייקח מספר שנים עד שנרגיש במשמעותו של צעד זה, אך היא בוא תבוא: שירות משופר, תפעול מהיר יותר, עלויות נמוכות יותר—כל זה יוביל להורדת מחירים לאזרח ולהקלה על יצואני ישראל. אני מחזק את ידיו של דיוויד גילה ומתוקף תפקידי אתן לו גיבוי מלא על המהלך האמיץ".