הטבלה המחזורית - לא מה שחשבתם

מעולם לא חשבנו שמדעים הוא מקצוע מרתק, אבל מתברר שקיימים שפע סיפורי הרפתקאות, שקשורים כולם לטבלה ההיא שיעורי הכימיה.

רחל בן אליהו , כ"ה בכסלו תשע"ד

תערוכת המדע
תערוכת המדע
חזקי עזרא

הכפית הנעלמת
סם קין
הוצאת דביר, 415 עמ'.

סם קין הוא אמריקני לא מטורף בכלל.

חמש שנים לקח לו לסיים תואר ראשון בפיסיקה, כך הוא מתוודה. אבל מה שעניין אותו יותר מהניסויים שהצליחו (או שלא), היה הטבלה המחזורית של היסודות, שהיתה תלויה מאחורי המורה.

בשבילו, זה כאילו תלו לו פתק עם התשובות למבחן מול העיניים, אבל אין לו מושג מה התשובות הכתובות בו. לאורך הספר מסביר קין את ההיגיון שבטבלה, תוך סיפורים מדהימים - הסטורית, כלכלית, גיאוגרפית ופוליטית, ובעצם - מכל בחינה אנושית שאתם מכירים.

כיצד הרסה תעשיית הסלולר את קונגו? כיצד שרד ד''ר ראש את המגיפה הצהובה ואיך זה קשור לכובען המטורף מהסיפור "עליסה בארץ הפלאות"?

השאלות שאנו שואלים מעצבות את חיינו, לפי תפיסתו של סם קין. מסתבר שהשאלות שלא ידענו שאנו אמורים לשאול, משפיעות על חיי כולנו. המתכת ממנה מייצרים מכשירים סלולריים מופקת בקונגו והכסף שמשלמים בתעשייה מועבר למדינה שאין בה שלטון מסודר. וכך הכספים הוזרמו לכנופיות שבגללן נהרגו חמישה מיליוני בני אדם בקונגו. וכך, מאחורי כל יסוד בטבלה המחזורית מסתתר סיפור מפתיע.

כשרונו של קין לחבר בכתיבה קולחת בין המבנה של הטבלה, סגולותיו של כל יסוד והופעתו בהיסטוריה, יוצרים ספר שמפתיע בהנאה שהוא גורם ומהנה מההפתעות שהוא מספק. ממש לא רק לשוחרי מדע.