משה יעלון
משה יעלון צילום: פלאש 90

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס לאירוע בכור הגרעיני בו לא אופשרה כניסתם של דרוזים למתחם במסגרת תרגיל משותף.

"האירוע שהתרחש בקריה למחקר גרעיני הוא חמור ומקומם, ומנוגד לחלוטין לכל מדיניות שהיא, גם אם אדם כזה או אחר מסתתר מאחורי נהלים כאלו או אחרים. קשה לעמוד מנגד אל מול אפליה ואטימות כפי שהופגנו בקמ"ג, אך גם מעשה שכזה לא יפגע בברית בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית. בני העדה הדרוזית נמצאים בליבת העשייה של צה"ל ומערכת הביטחון, ותרומתם למדינת ישראל היא מרשימה ומפוארת. עלינו לעקור מהשורש מקרים דוגמת זה שהתרחש בקריה למחקר גרעיני. נפעל להפיק לקחים מהאירוע כדי שמקרים דומים לא יישנו".

העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח ביום שישי כי חיילים דרוזים עוכבו בכניסה לכור בדימונה אף על פי שבאו לשם כדי לקחת חלק בתרגיל שנערך במקום. 

בקריה למחקר גרעיני אמרו כי החיילים נכנסו לבסוף למקום, לאחר עיכוב אותו הגדירו כלא ממושך, והדגישו כי "זה מפעל ביטחוני מהרגישים במדינה, אם לא הרגיש ביותר".

מהקריה למחקר גרעיני נגב (קמ"ג) נמסר באמצעות דוברות הוועדה לאנרגיה אטומית כי "הקריה הינו מקום עבודה ביטחוני רגיש והכניסה אליו מצריכה תאום ואישור מוקדם. כל נכנס לקמ"ג עובר בדיקה לאישור כניסה ואמצעי ביטחון בשער. כך קרה גם במקרה זה. לאחר ביצוע הבדיקה, שנמצאה תקינה, הורשו להיכנס