אוקראינה בוערת
אוקראינה בוערתרויטרס

אוקראינה סוערת. מאות אלפי בני אדם הפגינו בכיכר המרכזית של קייב בדרישה לשחרר מיידית את ראש הממשלה האוקראינית בעבר, יוליה טימושנקו.

בראיון מיוחד לערוץ 7 מספר רבה של אוקראינה המתגורר בקייב, הרב משה אסמן, על התחושה הקשה בלב הסערה שהביאה בין השאר גם לביטול כמה מאירועי חנוכה.

"האווירה ברחובות מתוחה והתחושה היא שלא מדובר בהפגנה אלא במהפכה", אומר הרב אסמן המסביר את הערכתו במספרם הרב של המפגינים ובאלימות הרבה שמפעילה המשטרה כלפי המפגינים. "יש גם פרובוקציות מכל הצדדים. לא ברור מי נגד מי", אומר הרב אסמן ומדווח על שמועות לפיהן המשטר האוקראיני נערך להבאת תגבור צבאי לקייב והוא עשוי לכתר את העיר בצבא. לפי שעה אמנם אין אישוש לשמועות הללו "עדיין אין עוצר", כלשונו של הרב אסמן, אך התחושה והדאגה בהחלט קיימת.

על אירועי חנוכה מספר הרב אסמן כי אתמול התקיימה הדלקת חנוכיית ענק בבית הכנסת הגדול של קייב, בית כנסת שנמצא במרחק של כמה מאות מטרים מהכיכר בה מוקד ההפגנות. לקראת אירוע ההדלקה בו אמורים היו להשתתף אלפי בני אדם הודיע הרב אסמן למשטרה על צורך בתגבור ואבטחה אך בפועל לא הגיע למקום ולו שוטר אחד.

"הדלקנו את החנוכייה והודעתי על ביטול כל האירועים וההופעות. הייתה אמורה להיות לנו תכנית עשירה", הוא מספר. לאירוע ההדלקה הגיעו בסופו של דבר כמה מאות מיהודי הקהילה.

כעת, ביום שאחרי תחילת המהומות, מדווח הרב אסמן על רחובות ריקים מאדם למעט במוקד ההפגנה בכיכר המרכזית של קייב. החשש המרכזי של התושבים הוא קבוצות של חוליגאנים שמוצאות בשעות קשות שכאלה הזדמנות לפרוק את זעמן בכל הנקרה בדרכן. חששו של הרב אסמן גדול אף יותר שכן "אנחנו יודעים מהעבר שתמיד הראשונים לחטוף הם היהודים".

בניסיון להרגיע את הרוחות התראיין הרב אסמן בטלוויזיה האוקראינית וביקש מהקהילה לשמור על איפוק, הביע תפילה להרגעת הרוחות ובפני חברי הקהילה אמר כי "זה לא העניין שלנו. זה עניין של העם האוקראיני והוא שיחליט מי ינהיג אותו".

יצוין כי על אף הסערה מתכוון הרב אסמן לקיים היום אירוע מיוחד לילדים. לצורך אבטחת האירוע גוייסו מאבטחים והוא צפוי להתקיים במרחק מה ממוקד הסערה ובתקווה גדולה לשקט לאחר שחשו הרב אסמן ואחרים את רימוני הגז שהושלכו לעבר המפגינים בכיכר עצמה.

באשר לשאלת מי שיחליף את המשטר במידה ואכן מדובר במהפכה הרב אסמן אינו יודע לשים את האצבע על בעלי הסיכויים הגדולים ביותר, אך מציין כי בין שלוש המפלגות המבקשות להפיל את המשטר נמצאת גם מפלגה אנטישמית.