חידה לחנוכה: מה מרגיז את 'הארץ'? - דעה

נחשו נא ילדים חביבים, מה הרגיז כל כך את מבקר הטלויזיה של העיתון 'הארץ' במהדורות החדשות של אמש? רמז קטן: חנוכיה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשע"ד

חידה לחנוכה: מה מרגיז את 'הארץ'? - דעה-ערוץ 7
אוהבים את היהדות
Flash 90

מדור ביקורת הטלויזיה של העיתון "הארץ" הוא מדור משובח למדי בדרך כלל, אולם הסוגייה שהטרידה את מבקר הטלוויזיה של הארץ בעקבות הצפיה במהדורות החדשות אמש היתה הרת גורל במיוחד.

תארו לכם שגם באולפן חדשות ערוץ 2 וגם באולפן חדשות 10, מאחורי המגישה, הוצבה, לא עליכם, חנוכיה. הייתם מאמינים?

וכך כותב המבקר הנכבד, אשר מוטרד מהעובדה שהחנוכיה חדרה אל מבצרן של החדשות, "השנה החנוכייה נמצאת אין־האוס, באולפן. בחנוכה הזה, אולפני החדשות של ערוצים 2 ו–10, מתהדרים בחנוכייה גדולה שעומדת ברקע ודולקת שמונה ימים מעל השיער של מגישי החדשות".

ומה מטריד כל כך באותה חנוכיה? הרי לכם תשובתו, "הערך שאמור לאחד את הצופים כ"קולקטיב" מול המסך הוא היהדות. מי שלא מדליק חנוכייה - בין אם הוא גוי או אתאיסט או שסתם לא בא לו – אין לו מקום ב"בית" של ערוצים 2 ו–10".

שמעתם טוב, הצבת היהדות במרכזו של האולפן היא הבעיה. "אלו מהדורות חדשות יהודיות למהדרין, גם כשמגישות אותן נשים. מי שלא מקיים מצוות יכול להתארח, אבל לא להרגיש בבית".

הטור הקצר הזה, של מבקר הטלויזיה של הארץ, הוא רק דוגמה אחת מרבות של הניתוק הגדל והולך בין "המיינסטרים הישראלי" ובין "אנשי הרוח" שלו. בעוד המיינסטרים הישראלי, אשר לטעמו מנסים ראשי הערוצים המסחריים לקלוע, הוא אמנם חילוני באורח חייו אולם יהודי מאוד בתחושתו הפנימית, "קובעי הטעם" שלו רוצים אותו חילוני, אתיאיסטי, עם אפשר עם נגיעות אנטי ציוניות ואנטי ישראליות.

אולם, למגינת ליבם של קובעי הטעם, ומבקר הטלוויזיה של "הארץ" בתוכם, מתברר שהציבור מצביע בשלט, ואת החנוכיה הוא אוהב ולכל היותר לו לא אכפת.