כסף
כסףצילום: פלאש 90

רמת השחיתות שנמדדה בישראל בשנת 2013 נותרה גבוהה ביחס למדינות ה-OECD, בהתאם לזה שנמדד בה בשנים קודמות – כך עולה מדירוג השחיתות הבינלאומי שמפרסם היום (שלישי) ארגון שקיפות בינלאומית (TI).

השנה דורגה ישראל במקום ה-36 מבין 177 מדינות, בציון 61 (הציון 100 משקף מדינה נקייה משחיתות) – כמעט ללא שינוי ממיקומה בדירוג בשנה שעברה, אז דורגה ישראל במקום ה-39 עם הציון 60.

מבין מדינות ה- OECD שנכללו במדד, ישראל ממוקמת בשליש התחתון של מדינות אלו, במקום 23 מתוך 34 המדינות החברות בארגון.

מדד תפישת השחיתות המכונה "מדד המדדים", מציג את היקפי השחיתות בסקטור הציבורי ב מבט השוואתי בכל העולם. המדד מבוסס על ראיונות, סקרים ועמדות של אנשי עסקים ומומחים בארץ הנבדקת ומחוצה ומתבצע על-ידי מיטב מכוני המחקרוהאוניברסיטאות בעולם. ציון 0 מוענק למדינה הנתפשת כמושחתת ביותר והציון 100 למדינה הנתפשת ככזו הנקייה משחיתות.

מנתוני המדד עולה, כי בראש המדינות הנקיות משחיתות ניצבות דנמרק וניו-זילנד עם ציון של 91, כשאחריהן מדורגות פינלנד ושבדיה עם 89, נורבגיה וסינגפור - 86, שוויץ - 85, הולנד - 83, אוסטרליה וקנדה -81.

את הרשימה סוגרות סוריה, טורקמניסטן ואוזבקיסטן עם ציון 17, עיראק-17, לוב - 15 ודרום סודן -14, כשסודן - 11, אפגניסטן, צפון קוריאה וסומליה - 8 נתפסות כמושחתות ביותר.

לדברי יו"ר הסניף הישראלי של הארגון, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, המאבק לטוהר מידות בשרות הציבורי צריך לקבל עדיפות גבוהה בפעילותם של גורמי אכיפת החוק. "קיימים, לצערנו, עדין 'עשבים שוטים' של שחיתות ציבורית שצריך לעקור מן השורש ומיד, ביד קשה ובענישה מחמירה", אמר לינדנשטראוס.

הוא קרא לממשלה לפעול להגברת השקיפות בפעילותה. "יש לפרסם פרוטוקולים של ועדות שהקימה הממשלה ושאינם חסויים בכלל ולאמץ באופן מידי כללי אתיקה משמעותיים לשרים ולסגני שרים", ציין מבקר המדינה לשעבר.

שרת המשפטים, ציפי לבני, קיבלה הבוקר את דו"ח דירוג השחיתות הבינלאומי. לדבריה "זה מאוד סמלי לקבל את הדו"ח הזה דווקא במהלך חג החנוכה, בו 'באים חושך לגרש' – כי השחיתות משגשגת במקומות האפלים ואצל מי שממאנים לתת לאור השמש לחשוף את מעשיהם. אנחנו יכולים להתפאר בהרבה הישגים שלנו כמדינה וכחברה, אבל לא במאבק בשחיתות. בתחום הזה ישראל שוב זוכה בציון נמוך במיוחד ביחס למדינות המפותחות. הפתרון לשחיתות הוא מורכב ולא יכול להינתן בן-רגע, אבל דרך ברורה אחת להתמודדות עמה היא החלת עקרון השקיפות על כמה שיותר מהתחומים הציבוריים – כי כמאמר הקלישאה, אור השמש מחטא".

"אני דוגלת בעקרון 'נאה דורשת נאה מקיימת', ולכן כבר מספר חודשים שהלו"ז האישי שלי מפורסם לציבור, כמו גם ההצבעות שלי על הצעות החוק בוועדת שרים לחקיקה. כמו כן, יזמנו שורה של צעדים שמקדמים את השקיפות בממשל הישראלי: חיוב פרסום מכרזים עם גורמים פרטיים בכל הנוגע למשאבי ציבור; החלת חוק חופש המידע על החטיבה להתיישבות בסוכנות היהודית; הכפפת קק"ל למבקר המדינה; וכמובן, הוזלת אגרות חופש המידע בכ-80%, כדי לוודא שכסף לא יהווה מכשול בפני השגת מידע. כל אלה צעדים לא קלים, שקמו להם הרבה מתנגדים ודרשו עבודה מורכבת ועדינה – אבל גם הכרחיים, כי שקיפות היא תרופת מנע לשחיתות וניצול לרעה של שררה"

"אז נכון, הדרך לשקיפות מלאה עוד ארוכה, והדרך לישראל נטולת שחיתות ארוכה אף יותר. אבל אנחנו בכיוון הנכון, ונמשיך לצעוד בדרך הזו עד להשגת היעד", סיכמה השרה לבני.