עבודות שירות לשני שוטרי מג"ב ששדדו סודני

בית המשפט הדגיש את חומרת המעשה של שני שוטרי המג"ב וקבע כי מדובר בפגיעה מכוערת במיוחד בהתחשב בהפרשי הכוחות.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ל' בכסלו תשע"ד

משמר הגבול. אילוסטרציה
משמר הגבול. אילוסטרציה
פלאש 90

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (שלישי) שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, קנס של 1000 שקל ופיצוי בסך 4000 שקל לשני שוטרי משמר הגבול, מתן נחמני ופנחס אליהו יונתנוב, שהורשעו בגניבה מנתין סודני תוך שימוש לרעה בסמכותם.

על פי עובדות כתב האישום, ביום ה-7.12.11 בזמן ששני שוטרי המג"ב ערכו סיור רגלי במסגרת תפקידם ברחוב נווה שאנן בתל אביב, הבחינו בנתין סודני כשהוא הולך לבדו ברחוב.

השניים פנו אליו בדרישה שיזדהה בפניהם ואז ביקשו שיתלווה אליהם לבניין סמוך. כשהגיעו לבניין, הורו לו לעמוד כשפניו אל הקיר, ערכו חיפוש ומצאו את ארנקו שבו היו שטרות רבים של שקלים ודולרים. נחמני לקח מהארנק סך של 200$ ו-400 ₪ ולאחר ששחררו את המתלונן לדרכו מסר מחצית מהסכום לאליהו. כשחזרו השניים לתחנת המשטרה ראו את הסודני והבינו כי הגיע להגיש תלונה על הגניבה ולכן כתב נחמני דו"ח פעולה שקרי ומסולף.

בגזר הדין מדגיש השופט עידו דרויאן את חומרת המעשה: "מדובר בפגיעה מכוערת במיוחד... בהתחשב בהפרשי הכוחות בין הנאשמים, שני גברים לובשי מדים וחמושים, שניצבו יחד במלוא כוחם מול אדם המשתייך לקבוצה מהחלשות ביותר בחברה – פליט או מהגר ממדינת מלחמה ורעב, שנשא עימו את רכושו הדל."

עו"ד בתיה קוליץ מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה ביקשה עונש של 8-18 חודשי מאסר בפועל.

יצויין כי מאז הגשת כתב אישום זה, ולנוכח ריבוי המקרים, מח"ש החמירה את מדיניות האכיפה ובמקרים מעין אלו, הוגשו כתבי אישום בגין עבירת שוד. השופט דרויאן התייחס למדיניות זו של מח"ש וקבע בגזר הדין: "מדיניותה המחמירה של התביעה, בהגשת אישומי שוד בגין מקרים דומים למקרה דנן, מוצדקת לחלוטין, לנוכח התפשטות התופעה".