חתן התנ"ך למבוגרים: מנחם שמשי - וידאו

מנחם שמשי מאלון מורה זכה הערב בתואר חתן התנ"ך למבוגרים. במקום השני זכה חננאל מלכה מאור עקיבא.

ישי קרוב , ל' בכסלו תשע"ד | עודכן: 20:04


(באדיבות הטלויזיה החינוכית)

מנחם שמשי מאלון מורה זכה הערב (שלישי) בתואר חתן התנ"ך למבוגרים.

שמשי, בן 31, הוא אב לארבעה ילדים. הוא עוסק בהוראה וחקר במכון המחקר התורני שע"י ישיבת ההסדר באלון מורה. עד היום ערך וכתב שמשי שני ספרים בשם "אמונה סדורה" בנושא חגי ישראל.

רב השומרון והישוב אלון מורה, הרב אליקים לבנון, התקשר הערב לברך את שמשי ואמר, "אני מברך אותך על הזכיה בתואר המכובד, כולנו מעריכים אותך על השקידה העצומה שלך בכל מקצועות התורה ואף במקצועות המדע, הרבגוניות הרבה של אישיותך בתורה ובמדעים והשקידה הגדולה לאורך שנים הם שהובילו אותך לזכות להיבחר לחתן התנך, אנו בישיבה לומדים ממך דוגמא לשקדנות ולדבקות במטרה".

ראש המועצה האזורית שומרון ותושב אלון מורה גרשון מסיקה בירך את הזוכה הערב בחידון התנך העולמי למבוגרים, "התנ"ך. ספר הספרים הוא ההוכחה הניצחת לזכותנו על הארץ הזו. למידתו חיונית להמשך אחיזתנו בארץ. אנחנו גאים בבן השומרון שזכה בתואר החשוב ביותר מבחינתנו - תואר בקיאות התנ"ך. ילדי השומרון ידועים בבקיאות המופלאה שלהם בתנ"ך והערב הוכחנו שגם מקומם של המבוגרים לא נפקד". 

סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן בירך את מנחם שמשי ואמר "אנחנו עדים בשנים האחרונות לפריחה מחודשת ולצימאון גובר של הציבור למסורת היהודית ולתורת ישראל שמלווה כל יהודי באשר הוא בחיי היום יום. אין ספק שבמיוחד בימים שבהם זהותה היהודית של המדינה מאותגרת, הציונות הדתית מוכיחה שוב שהיא מגדלת את שמנה וסלתה של הציבור. התנ"ך הוא הקושן שלנו על א"י ולימוד התנ"ך יביא לחיזוק אחיזתינו בארץ".

איגוד ישיבות ההסדר בירך את מנחם שמשי על הכתרתו כחתן התנ"ך למבוגרים, "מהפכת לימוד התנ"ך היא עוד אחת מהמהפכות שעשו ישיבות ההסדר ואין מתאים יותר מתלמיד חכם בן ישיבת הסדר שיזכה בתואר".

במקום השני זכה חננאל מלכה מאור עקיבא ובמקום השלישי יורם גולד מבאר שבע.

החידון התקיים במעמד ראש הממשלה - בנימין נתניהו, שר החינוך - הרב שי פירון ומנכ"לית משרד החינוך - מיכל כהן.

הזוכה במקום הראשון יזכה ב- 30,000 ש"ח, המקום השני יזכה ב- 20,000 ש"ח, המקום השלישי יזכה ב- 10,000 ש"ח.

מתוך 1,000 מתמודדים שהחלו את שלבי המיונים, הגיעו לגמר 12 מועמדים שיתמודדו על התואר הנכסף – חתן חידון התנ"ך למבוגרים.

לגמר הגיעו: יורם גולד מבאר שבע, מנחם שמשי מאלון מורה, יעקב שץ מעופרה, רחמים עמרוסי מצפת, אביה כהן מפתח תקוה, נתנאל ענקי מבאר שבע, עמוס ביתן מקרית מוצקין, רחמים דרשן פתח תקוה, חננאל מלכה מאור עקיבא, חנן גרשוני מלוד, לוי סודרי מבית שמש ונקש יחזקאל ממושב נוב שברמת הגולן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי רק שורשים הנטועים היטב בעבר, יבטיחו את המשך עתידנו הלאומי.

"התנ"ך נחתם מזמן, אך במו ידינו אנחנו כותבים את הפרקים הבאים בסיפור המרתק של עמנו", אמר נתניהו והוסיף כי "השנה החידון מתקיים בסימן 'ואהבת לרעך כמוך' ו'האחר הוא אני'. יש פה לא רק קבלת הגר אלא גם קבלת השונה. הילדים שנאבקים במגבלות פיזיות או נפשיות הם חלק מאיתנו ולכל אחד מהם יש נשמה שנתן לו אלוקים ואנחנו בני עמינו מבינים וחשים בעומק לבנו את השותפות האנושית הזאת והאחדות בפני האלוקים".

נתניהו הוסיף כי "עלינו לשבור חומות להנמיך מחיצות ולהגיע קודם כל בתוך עמנו למצב של יחד שבטי ישראל".

שר החינוך, הרב שי פירון אמר כי התנ"ך צריך להיות "מפת דרכים של כל מנהיג ומשפחה, להיות חלק מהמצפן של כל מנהל. אסור לתנ"ך להפוך להיות חומר לימוד יבש".

"התנ"ך הוא המהות של החיים, הלב הפועם, מרכז החיים שלנו וברגע שנשכח את המשמעות והעומק והנצחיות של התנ"ך אנחנו מחמיצים החמצה גדולה".

"צריך להפוך את התנ"ך לצורת חיים", אמר פירון.טוען....