מזהיר. רוזנטל
מזהיר. רוזנטלפלאש 90

חבר הכנסת מיקי רוזנטל (העבודה) מתריע מפגיעה בחופי מדינת ישראל תוך כדי השמדת הנשק הכימי של סוריה בים התיכון על ידי פקחי המערב.

בלשכתו של רוזנטל אומרים כי מדינת ישראל שמה מבטחה ביכולת האמריקאית להשמיד את מאגר הנשק הכימי הסורי בלב הים התיכון, לאחר שמדינות רבות בעולם סירבו להשמיד את הנשק בשטחן. רוזנטל מספר כי נודע לו על הצעת ארה״ב מציעה לקיים את תהליך ההשמדה כ-200 קילומטרים מחופי סוריה וכ-350  קילומטרים מחופי ישראל.   

"מדינת ישראל גם לא דורשת מידע אודות התכנית להשמדה הנשק הכימי ולא דורשת להיות מעורבת בתהליך שמעמיד את חופי מדינת ישראל ואת מקורות המים שלה בסכנה גדולה", אומר רוזנטל.

לדבריו "מדינות רבות שללו על הסף את האופציה להשמיד את מאגר הנשק הכימי הסורי בשטחן ולא בכדי, שכן סכנות רבות טמונות בתהליך. החלטת ארה"ב להשמיד את מאגר הנשק הכימי הסורי בים התיכון טומנת בחובה סכנה לכל המדינות השוכנות לחופי הים התיכון. בשל כך, הגשתי שאילתא דחופה בנושא לשר להגנת הסביבה. למרבה הצער, המשרד להגנת הסביבה התנער מאחריות בטענה כי לא מדובר במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל והעביר את שאילתא לראש הממשלה״. 

התשובה לשאילתא ניתנה ע"י סגן השר אקוניס שאמר כי "מדינת ישראל סומכת על ארה"ב שתעשה כל מה שצריך בשביל להשמיד את מאגר הנשק הכימי בצורה הטובה ביותר, כולל את מניעת הסכנה לזיהום מי הים התיכון".

ח"כ רוזנטל הוסיף כי "אני סמוך ובטוח שארה"ב תעשה כל מאמץ למנוע זיהום של מי הים התיכון, אך האחריות היא בראש ובראשונה של מדינת ישראל לוודא שננקטים כל האמצעים והמאמצים להגן על  הסביבה החופית ועל אזרחי מדינת ישראל. אני רואה בחומרה את ההתנערות מאחריות של ממשלת ישראל וקורא לשר להגנת הסביבה להתערב בעניין, לדרוש תשובות ולהכין תכנית פעולה למצב שבו זיהום כימי יגיע לחופי מדינת ישראל".