גבול ירדן
גבול ירדן צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' אפרים ענבר, מנהל מרכז בגין סאדאת באוניברסיטת בר אילן, לדבריו של ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקאי, ולפיהם פתרון שתי המדינות הכרחי לביטחונה של ישראל.

פרופ' ענבר רואה בדבריו של קרי דברים תמוהים שכמותם נשמעים זה שמן רב מחוגי שמאל קיצוני בישראל. ענבר מזכיר כי במרוצת השנים למדה ישראל כי ביטחונה תלוי אך ורק בה וביכולותיה להגם על עצמה בכוחו של צה"ל ולא בגורמים בינלאומיים כאלה ואחרים.

נזכיר כי לפני כחודש קבע פרופ' ענבר כי פרדיגמת שתי המדינות קרסה וכשלה וכעת יש לאתר פרדיגמה אחרת שתציג תפיסה שונה ופתרון חלופי. בדבריו היום בערוץ 7 מדגיש ענבר כי עמדה זו אינה נובעת מגישה דתית הדוגלת בחזון ארץ ישראל השלמה אלא מתוך ראייה נכוחה של היכולות הפלשתיניות והמציאות בשטח.

ענבר מזכיר כי ניתנה לפלשתינים הזדמנות להקים מדינה, אך אלה כשלו בניסיון זה, איבדו את עזה והוכיחו כי אינם יכולים לעמוד בכוח עצמם אלא בכוחה של התמיכה הכלכלית הבינלאומית. עוד הוא מזכיר את האנרגיות המובילות את הנהגת הרש"פ, אנרגיות המצביעות לטעמו על המשך הסכסוך, "הם לא מחויבים לשלום או לזכותם של היהודים לחיות כמדינה בארץ ישראל".

באשר לסיכויי המו"מ המדיני קובע פרופ' ענבר כי הפערים בעמדות ענקיים, כלשונו. "אני לא רואה אותם מוותרים על שליטה בהר הבית או על השיבה. לכן לא נראה לי שבפרדיגמה הזו יש פתרון לסכסוך".

לכל אלה מוסיף ענבר את ההתמוטטות המדינות האסלאמיות במזרח התיכון מסוריה וסומליה ועד לבנון ועיראק. הוא מזכיר בדבריו כי גם מצרים, המדינה הערבית ההיסטורית היחידה, מתקשה לשלוט לנוכח הטרור המשתלט על סיני והירי הנמשך לעבר תעלת סואץ. כשזו המציאות במזרח התיכון תוהה ענבר מה טעם יש בהקמת מדינה ערבית נוספת.

לשאלה זו משיב ענבר עצמו וקובע כי השאיפה להקמת מדינה פלשתינית מוטמעת בדוגלים בפתרון שתי המדינות כדת וכאמונה דתית של ממש.

לנוכח כישלון העבר והכישלון הצפוי לרעיון שתי המדינות נשאל פרופ' ענבר מהו הפתרון החלופי שניתן יהיה לקדם במציאות הנוכחית, לאחר ההסכמים שכבר נחתמו ולאחר שהעולם כולו רואה בחלוקת הארץ פתרון ראוי. לדבריו אכן פרדיגמת שתי המדינות התקבעה בתודעה העולמית ולכן יהיה קשה להסביר את טעותו של העולם, "לא תמיד האמת תהיה בהירה ונהירה לכולם, אבל צריך לנסות ולצמצם את המתחים בינינו לבין הפלשתינים, צריך לנהל את הסכסוך ולצמצם את המחיר ששני הצדדים משלמים".

כשזהו היעד סבור פרופ' ענבר כי הפרדיגמה הנכונה היא שמירת הסטטוס קוו הקיים. "אני לא רואה בטווח הנראה לעין פתרון טוב יותר ממה שקורה כעת", הוא אומר ומציין כי דברי שר החוץ, אביגדור ליברמן, בפורום סבן בדבר חוסר הסיכוי למציאת פתרון בתקופה הקרובה, מעידים על עמדה מפוכחת. עוד הוא מוסיף כי נראה שגם נתניהו מציג עמדה מפוכחת מסוג זה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו