החברה להגנת הטבע עתרה נגד הקמת שיזף

החברה להגנת הטבע הגישה עתירה נגד משרד הפנים ונגד הוועדה המקומית רמת הנגב, על אישור הקמת היישוב שיזף שברמת הנגב.

אבי יוגב , ו' בטבת תשע"ד

עתירה נגד שיזף
עתירה נגד שיזף
דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע הגישה אתמול (ראשון) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עתירה נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רמת הנגב, הוועדה המחוזית דרום ומשרד הפנים, על אישור הקמת היישוב שיזף - ישוב מעורב של דתיים וחילונים - שבשטח רמת הנגב.

בחברה מזכירים כי הוועדה המקומית אישרה לגרעין ההתיישבות שימוש חורג, למרות שעל פי התכניות ניתן להקים במקום קריית חינוך בלבד. בחברה להגנת הטבע מציינים כי מדובר בסטייה ניכרת מהתכניות ולכן אין לאשר את היישוב החדש.

"השימוש החורג בענייננו מהווה סטייה ניכרת מהתכנית, ועל כן בלתי חוקי", נכתב בעתירה, אותה כתבה והגישה עו"ד נועה יאיון, מהמחלקה המשפטית בחברה להגנת הטבע. "התכנית המאושרת בשטח הינה לקריית חינוך, ומגורים בשטח מהווה סטייה ניכרת מהשימוש המותר. לכן, יש לבטל את החלטת הוועדה המקומית לאשר את השימוש החורג ולהורות על בטלותו".

"מדובר בקידום הקמת יישוב חדש ודריסת רגל בשטח, בפטנט של "כפר סטודנטים", כדי לעקוף את הסחבת שכרוכה בהקמת יישוב חדש, פטנט שבזכותו עלו המתיישבים לשטח, ולאחריו, "בזכותו", החל גלגולו של עניין, עד לכדי אישור השימוש החורג, נשוא העתירה.""ועדת הערר התעלמה התעלמות קשה משלל ראיות חיצוניות שהובאו בפניה, לכך שמדובר בדריסת רגל ליישוב חדש... על כן, החלטת ועדת הערר נתנה למעשה גושפנקא להפיכת החוק לפלסתר, ואישרה דריסת רגל ליישוב החדש שיזף, זאת בניגוד לנוהל הקמת יישובים חדשים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. ההחלטה על הקמת יישוב חדש היא בין ההחלטות הקשות ביותר שנדרשת מערכת התכנון לקבל. הקמת יישוב חדש עומדת בסתירה לכמה ממטרותיה של תמ"א 35, תכנית המתאר הארצית לבנייה, פיתוח ושימור, בהן הכוונת עיקר הפיתוח למרחבים עירוניים, שיפור המרחב העירוני, עיקרון צמידות הדופן, שמירה על ערכי סביבה. הקמת יישוב חדש היא אנטיתזה לעקרונות אלו, קל וחומר במרחב בו ישנן עתודות רבות הזמינות לפיתוח, ביישובים הקיימים", דברי החברה להגנת הטבע.

״המועצה האזורית רמת הנגב נמסר בתגובה לעתירה כי "לצערנו למדנו כבר שהמאבק האובססיבי של גורמים בחברה להגנת הטבע כנגד ההתיישבות היהודית ברמת הנגב הוא חלק בלתי נפרד ממשוכות הפיתוח שעלינו לעבור. כמו בעבר, כך גם הפעם נלמד את העתירה, נתמודד ונתגבר, בדרך ליישום חזון פיתוח האזור. לא ייתכן שרק בנגב לא יקומו יישובים חדשים וחבל שהחברה להגנת הטבע נלחמת בכל יוזמה שכזו באשר היא - במקום לשלב ידיים לטובת הנגב ומדינת ישראל".