נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר
נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר פלאש90

נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' סטנלי פישר, השתתף היום (שני) בועידת העיתון גלובס לעסקים והביע את דעתו בנוגע לסוגיות הכלכליות המרכזיות שעל הפרק.

פישר הביע את דאגתו מביטול העלאת מס ההכנסה עליו הוחלט בממשלה, "זה מדאיג אותי ככלכלן. עדיף שיעורי מס יציבים מכאלה שעולים ויורדים כל הזמן. עדיף תקציב שבממוצע עם גירעון קטן ממסים יציבים שגורמים לגירעון גדול".

פישר הסביר גם מדוע מדיניות הריבית הנמוכה אותה הוביל וממשיכה להוביל מחליפתו, הנגידה קרנית פלוג, נכונה למרות המחיר שמשלם שוק הדיור.

פישר טען, כי "מחירי הדיור הם לא הבעיה הגדולה ביותר במשק. הייצוא זה בערך 40% מהתמ"ג, וערך מוסף של זה הוא 25% מהתמ"ג. זה גורם חשוב ועיקרי למשק. שוק הדיור מהווה 8%-9% מהתמ"ג. אי אפשר לנהל את המשק והריבית ושער החליפין רק כדי לטפל בשוק הדיור".

לדבריו, "היצע הקרקע בשליטת הממשלה ולא בנק ישראל ולכן זו טעות להשתמש בריבית כדי להוריד את מחירי הדיור. זה לא הגורם החשוב ביותר מבחינת המשק".

על השאלה "מה אתה עושה היום", ענה פישר "מחפש עבודה" ועורר פרצי צחוק בקהל. פישר ציין כי "העצה שקיבלתי הייתה לא לקבל תפקיד עד שחיכיתי לפחות 6 חודשים, שזה עוד 3 שבועות, אז אני כנראה מתקרב להחלטה".

פישר סיפר, כי הוא מתגעגע לישראל "כל יום" והוסיף, כי "אני וקרנית פלוג מדברים הרבה אבל אני לא מדבר על הדיבורים".