יעלון בדימונה. היום
יעלון בדימונה. היוםצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ביקר היום (שלישי) בדימונה.

הביקור התקיים בתיאטרון דימונה, בבית יד לבנים, באזור בו מתוכננת לקום שכונה חדשה, במרכז רפואי ובמועצת העיר. במהלך הביקור שוחח עם תלמידי תיכון בעיר.

בשיחה התייחס יעלון לשורה של נושאים, בתוכם העברת בסיסי צה"ל לנגב, האיום האיראני, וסוגיית גיוס החרדים.

יעלון הבהיר לתלמידים, כי למרות שאולי הדבר צודק, לא ניתן להביא לגיוס חרדים בדרך של כפייה, "יש חשיבות עצומה לגיוס חרדים, בעדיפות לשירות צבאי, וגם לשירות לאומי-אזרחי".

לדבריו, "נוצרה פה מציאות בעייתית במשך 65 שנה, שאף אחד לא התכוון אליה, של מגזר שלם שאינו משרת תחת הכותרת ׳תורתו אמונתו׳. הסוגיה הזו היא רגישה. לא תשמעו אותי מסית נגד האוכלוסייה הזו או עושה לה דה-לגיטימציה, כי איני מאמין בשירות בכפייה".

יעלון ציין בפני התלמידים, כי "אתם תגידו, ׳זה לא הוגן, עליי חל שירות חובה ועליהם לא׳. אתם צודקים. אבל מניסיוני, ויש לי קצת ניסון בעניין הזה, הדרך הנכונה היא לאפשר לחרדים לשרת ולא לקחת אותם מספסלי הלימוד בישיבה לבתי הסוהר".

"בדרך הזו התחלנו בשנת 99', עת הגיעה אליי כאלוף פיקוד המרכז פלוגת החרדים הראשונה, נצח יהודה", סיפר יעלון, "הייתה אז פלוגה עם 90 חיילים, ובשנה האחרונה הם הגיעו כבר ל-2000 משרתים בצה"ל ועוד 1500 בשירות לאומי אזרחי".

יעלון הדגיש, כי "זה אירוע משמעותי משום שזה לא היה מקובל, וככל שזה הולך ומתפתח זה מדבק, כי פעם לא הייתם רואים בחור במדים בבני ברק או בשכונות מסוימות בירושלים, והיום פתאום זה הופך להיות דבר טבעי, רואים כביסה של חיילים בשכונות הללו, ופתאום לא חייב להיות ׳חרדי שווה עני׳ שמקבל תקציב מהמדינה. למה? כי כשהם משתחררים, 91% ממשוחררי צה"ל במגזר החרדי מועסקים, ו-85% מאלה שעושים שירות לאומי אזרחי. לכן בסוף גם אם זה עולה לנו יותר, וזה עולה לנו יותר שהם משרתים בצבא, מכל מיני סיבות, זה שווה לכלכלה בהמשך".

בהקשר זה התייחס יעלון למתח בין שירות חרדים ושירות בנות, "אין סיבה שזה יפגע, אין שום סיבה. קודם כל, יש לנו יחדות מעורבות בנ"מ, בתותחנים, במודיעין וכו'. אנחנו מוצאים את הדרך, אנחנו כן רואים חשיבות בתרומה של נשים בצה"ל, אנחנו מדברים על להאריך שירות לבנות באופן שיאפשר להן עוד תפקידים, גם בשירות קרבי, גם במסלולים אחרים, ולכן מהבחינה הזו לבנות אין מה לדאוג. זה לא יפגע בשירותן בצה"ל, באפשרויות שלהן, אני חושב שאפילו להיפך, עם הארכת השירות המסוימת הזו, עם מתן אפשרויות נוספות, בהחלט תימצא הדרך לאפשר לחרדים לשרת, לנשים לשרת, לכל אחד במסלול שזה מתאים לו".