'שוכר ונוסע ביו"ש? אין ביטוח'

תושב רבבה ביקש לשכור רכב מחברה גדולה וכשהגיע לחתום על הטפסים נאמר לו שלא יוכל לשכור רכב כי הביטוח אינו חל בכבישי יו"ש.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ד

'שוכר ונוסע ביו"ש? אין ביטוח'-ערוץ 7
כביש 443
פלאש 90

שוב הגיע למערכת ערוץ 7 סיפור על תושב יהודה ושומרון שנמנעה ממנו השכרת רכב בחברה גדולה ומפורסמת, כיוון שהביטוח על כלי הרכב אינו כולל את כבישי יהודה ושומרון.

זהו סיפורו של אלעד סולר, תושב רבבה שביקש לשכור רכב בחברת 'שלמה SIXT' וכשהופנה אל סניף של החברה ודיווח כי הוא תושב רבבה נאמר לו כי לא יוכל לשכור רכב. "שאל אותי המוכר איפה זה רבבה, אמרתי שזה ליד אריאל. הוא אמר לי 'אבל אם אתה גר בשומרון אני לא יכול להשכיר לך את הרכב'. שאלתי למה והוא אמר 'כי אין ביטוח'. שאלתי מה העניין והוא אמר לי שאין ביטוח ולכן הוא לא יכול לתת לי לשכור את הרכב".

אלעד ביקש מהמוכר לבדוק אצל האחראים עליו אם אכן קיימת מגבלה ברורה שכזו ולאחר זמן קצר נאמר לו שאכן זהו המצב ואף הוצג בפניו סעיף בין סעיפי החוזה הנחתם בין החברה לשוכרי הרכב ולפיו "השוכר מתחייב כי לא ינהגו ברכב בדרכים לא סלולות ו/או בכל דרך אשר עשויה להסב נזק לרכב ו/או באזורים אשר מחוץ לריבונות מלאה של מדינת ישראל". קביעה זו מגדירה את כל יהודה ושומרון כמקום שבו לא חל ביטוח החברה למקרה של גניבה או תאונה.

יצוין כי במקרים קודמים שבהם עלתה סוגיה זו לדיון מול חברות השכרת רכב התקבלו הסברים לפיהם הסעיף הרלוונטי עוסק בשטחי הרשות הפלשתינית בלבד ולא בשטחים שבאחריות ישראלית, אך מהגדרת הסעיף המדובר עולה כי כלל כבישי יהודה ושומרון אינם כלולים בביטוח החברה.

בהמשך שיחתו עם איש החברה שאל אלעד סולר אם החברה מיידעת כל שוכר רכב שנסיעה באזורים אלה אינה מבוטחת. הוא הזכיר בדבריו כי העניין רלוונטי בין למתגוררים ביהודה ושומרון ובין למתגוררים בשאר חלקי הארץ ומעוניינים להגיע לקרוביהם ביו"ש או לכל צורך אחר. הנציג השיב שתפקידו של הלקוח לבדוק את סעיפי החוזה ולוודא שהוא אכן מבוטח בנסיעתו ברכב.

עם זאת מציין ומדגיש סולר כי הנציג היה אדיב מאוד ואף התנצל על שנאלץ להשיב את פניו ריקם. הוא עצמו עבר לחברה אחרת, חברת 'הרץ', ושם קיבל שירות גם אם יותר יקר מעט כזה הרלוונטי גם לכבישי יהודה ושומרון. סולר מציין כי מיד בפתח שיחתו עם אנשי 'הרץ' שאל את השאלה שהייתה בלתי נעימה עבורו אודות השירות ביהודה ושומרון ואלה הבהירו כי אין כל בעיה.

בתגובה לטענות נמסר לערוץ 7 מחברת 'שלמה SIXT' כי אין מדובר בהחלטה עסקית אלא בהנחיה משפטית שקיבלו מיועציהם. לדבריהם "קבוצת שלמה Sixt פנתה לפני כחודש לאיגוד לשכות המסחר בבקשה להנחיה כיצד יש לנהוג בכל הנוגע לביטוח רכבי השכרה בשטחי ישראל ומחוץ לה. הקבוצה פועלת כיום על-פי חוק ובהתאם להנחיית היועץ המשפטי של סקציית השכרות הרכב באיגוד לשכות המסחר, אשר קובעת כי על השוכר להתחייב שלא לנהוג באזורים אשר מחוץ לריבונות מלאה של מדינת ישראל. ברוח זו, הוציא היועץ המשפטי של קבוצת שלמה Sixt הנחיה גורפת לכל סניפי ההשכרה של החברה. ס' 4.6 בנספח תנאי ההשכרה של החברה קובע כי: "השוכר מתחייב כי לא ינהגו ברכב בדרכים לא סלולות ו/או בכל דרך אשר עשויה להסב נזק לרכב ו/או באזורים אשר מחוץ לריבונות מלאה של מדינת ישראל". סניפי ההשכרה הונחו לפעול כאמור וכך הם פועלים".