'ערעור היועמ"ש על הבחירות מנוגד לחוק'

בא כוחו של מ"מ ראש עיריית בית שמש מעלה תמיהות באשר למעורבותו של היועמ"ש בבחירות בבית שמש וערעורו על התוצאות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ד

ראש העיר הנבחר בבית המשפט
ראש העיר הנבחר בבית המשפט
צילום: פלאש 90

היום (שלישי) התקיים דיון בערעור שהגישו היועץ המשפטי לממשלה והמפסיד בבחירות, אלי כהן, על תוצאות הבחירות, בהרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בירושלים.‬

בראיון ליומן ערוץ 7 תוקף עורך הדין אילן בומבך, בא כוחם של ממלא מקום ראש עיריית בית שמש ונציגי מפלגות שונות במועצת העיר, את החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה לערער על תוצאות הבחירות לראשות עיריית בית שמש.

לדבריו של עורך הדין בומבך ניתן היה להבין אם מאחורי ערעור על תוצאות בחירות יעמדו הגורמים המפסידים, אך לא ניתן להבין ולקבל את מעורבותו של היועץ המשפטי לממשלה בפרשה. בומבך קובע אמנם היו ליקויים במערכת הבחירות בבית שמש אך לא קרה תקדים בו היועץ המשפטי לממשלה התערב בעצמו והגיש ערעור על תוצאות. לדבריו הוראות החוק שוללות את הבסיס לתביעת הבחירות החדשות. "הנסיבות לא מצדיקות התערבות של היועץ המשפטי לממשלה".

בומבך מציין כי התנאים לבחירות חוזרות הם כאשר ישנם פגמים חמורים ביותר שהוכחו בעוד בפרשת בית שמש לא הוכחו הטענות אלא עדיין מתנהלת חקירה. כמו כן הוא מציין את החובה להוכיח כי בפגמים יש כדי להשפיע על התוצאות ולהבנתו של בומבך אין בכוחו של היועמ"ש כדי להוכיח שאכן מדובר בהשפעה על התוצאות. בהקשר זה הוא מזכיר כי בעוד הטענות הן לזיוף של 36 תעודות זהות בעוד הפער בין המפסיד למנצח הוא 956 קולות כך שאין בתיקון הליקויים כדי לשנות את התוצאות.

"אני מקווה שבית המשפט ידחה על אתר את הערעור ולא יכניס את כולם לטלטלה", אומר עו"ד בומבך וכשהוא נשאל כיצד מתיישבים דבריו עם פרסומים עיתונאיים על העתקת רישומי מגורים של אלפי מצביעים לפני הבחירות, העלמת פתקי הצבעה, ליקויים בועדות בחירות בקלפיות ועוד, מדגיש בומבך כי כל אלה אינם אלא רסיסי שמועות עיתונאיות, כלשונו, בעוד בבית משפט אמורות להשפיע אך ורק הוכחות שכן 'אין לדיין אלא את מה שעיניו רואות'. "על סמך רסיסי שמועות לא מורים על בחירות חוזרות. אם יש פגמים ואחראים לפגמים שיעמידו אותם לדין. אסור שמי שאחראי לכך ייצא נקי אבל מכאן ועד בחירות חוזרות הדרך ארוכה. למה לגרור את כולם לקלחת הזו? זה לא יעלה על הדעת".

עוד מוסיף בומבך ואומר כי גם אם יוחלט על בחירות חוזרות לראשות העירייה לא ברור מדוע מתעקש היועמ"ש לקיים בחירות חוזרות גם למועצת העיר ולהוביל למעשה את בית שמש כולה ואת המועמדים שלא חטאו לקלחת מיותר. "הערעור שלו קיצוני".

בהמשך הדברים מתבקש עו"ד בומבך לנסות ולהעריך מה מביא את היועץ המשפטי ויינשטיין למהלך כה קיצוני שלטעמו הוא אף מנוגד לכללים ולהנחיות החוק. בומבך משתדל להיצמד לקביעות משפטיות ולא להערכות. "קשה לבוא ולנתח את צפונות ליבו", הוא אומר ומוסיף: "אני תמה ומקווה שבית המשפט יזכיר מתי מתערבים בתוצאות בחירות. היו ליועץ המשפטי כל כך הרבה מקרים שבהם הוא יכול היה להיות פעלתן ובכל המקרים הללו לא ראיתי אותו רץ להתערב".