הגובים גרמו להפלה. באקה
הגובים גרמו להפלה. באקהצילום: פלאש 90

פרשה קשה של תקיפת חשודה כחייבת על ידי נושים שהביאו להפלת עובר נחשפה היום (שלישי) במהלך כנס מיוחד שיזמה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) לרגל יום זכויות האדם.

בכנס שכותרתו הייתה "ההפרטה של אכיפת החוק בישראל", נכח גם מפכ"ל המשטרה.

במסגרת הדיון סיפרה אימאן מוחמד נגיב בידאסי, תושבת בקה אל גרביה, על התקרית הקשה. לדבריה היא נפגעה על ידי גובים מטעם העירייה שהדפו אותה כשניסו לעקל טלוויזיה בחדר השינה שלה, ובעקבות כך הפילה את תינוקה.

"הייתי בחדר בבית שלי, כששמעתי אנשים בתוך חדר הכניסה. הייתי בהלם", סיפרה אימאן, "שאלתי - למה אתם בבית שלי? אמרי שיש לבעלי חוב לעירייה. הסברתי שאין לנו חוב וגם לא קיבלנו אף מכתב על חוב. אמרו לי שנשלם או שייקחו דברים מהבית".

"אחד מהם ניסה להיכנס לחדר השינה שלי, ביקשתי שלא ייכנס, אבל הוא דחף אותי על הרצפה, ולקח את הטלוויזיה שהייתה על הקיר. הייתי במצב קשה. לא הצלחתי לכתוב צ'קים מרוב כאבים - אז הגובים מילאו את הצ'קים בעצמם. בטופס שהם הגישו לי התברר שהחוב בכלל לא שלנו".

כאמור, התקרית לא הסתיימה בכך. אימאן שהייתה באותם ימים בהיריון סיפרה בכנס כי לאחר האירוע "הלכתי למרכז האישה בחדרה, ואז אמרו לי שאין לתינוק דופק. עברתי גרידה".

חברת הכנסת רוזין, יוזמת הכנס, הגדירה את האירוע החמור כ"דוגמא מזעזעת לסכנות שטמונות בהפרטת סמכויות הכוח לידי גורמים אזרחיים בתחום הגבייה. מהעדויות הרבות שקיבלנו, מהמשטרה, הרשויות המקומיות והאזרחים, עולה שלא פעם מדובר בגורמים מפוקפקים שמשתמשים בכוח הזה לרעה ופועלים באופן לא חוקי".

בתגובה אמר מפכ"ל המשטרה כי "על פניו נעשו פה עבירות פליליות".

רוזין מצידה הוסיפה ואמרה: "קדחת ההפרטות נמשכת, ועכשיו על הכוונת - המשטרה, בתי הסוהר וכוחות האבטחה. או בקיצור: גופי אכיפת החוק והצדק, בדיוק אלה שממש לא היינו רוצים שיונעו על ידי שיקולים זרים ואינטרסים כלכליים. לא די שהממשלה הולכת ומפריטה בשיטתיות את כל שירותיה - כעת היא מפריטה גם את מנגנוני אכיפת החוק, מה שמהווה הפרה בוטה של יחסי האמון בין האזרח לבין השלטונות בישראל".