תלמידי הקורס בתמונה קבוצתית
תלמידי הקורס בתמונה קבוצתית מעייני הישועה

לפני ימים אחדים הסתיים קורס ראשון מסוגו לליצנות רפואית – קורס לציבור החרדי בלבד. על הקורס וייחודו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מתי סידס, מורה ותיק לליצנות רפואית שהנחה את הקורס הייחודי.

סידס מספר על המגוון החברתי שהתקבץ מכלל מגזרי הציבור החרדי והדתי לקורס. "התאספנו מדי שבוע בבני ברק במבנה קטן עם הרבה ספרי קודש מסביב", הוא מתאר את הנוף החריג לקורס מסוג זה וקובע כי עבורו היתה זו חוויה מרגשת וראשונית מסוגה.

"כאדם חילוני וכמי שמתעסק בליצנות ובקבלת האחר באתי בהתרגשות גדולה שהלכה והתפוגגה מהר משום שהבנו שאנחנו פועלים למען האדם ולמען שמים".

באשר לייחודו של הקורס מציין סידס כי תכני קורס הליצנות הרפואית אחידים ועל כן לא היה מקום לשנות דבר מהמקובל בקורסים מקבילים למעט הצורך להתחשב בימי צום בהפסקות לתפילות כשרות וכיוצא באלה. כשהוא נשאל אודות מאפייני השיח בקורס שכזה, קורס שנועד לציבור החרדי, אומר סידס כי באופן כללי ומול כל קהל הוא מקפיד על סגנון דיבור המכבד את האדם שמולו ולהתנסחויות פוגעניות וזולות אין מקום לטעמו מול כל ציבור באשר הוא בין אם דתי חרדי או אחר.

עם זאת היו מקרים בהם התבקש סידס על ידי תלמידיו לשנות מעט מהתכנית שהכין לקורס. היה זה בעיקר כאשר ביקשו שלא לכלול מוסיקה ובה קולות נשים. למעט זאת הוא לא מוצא שינויים בצורת ההתבטאות בה ניהל את הקורס.

בהמשך הדברים נסבה השיחה על עולמו של הליצן הרפואי ותרומתו לחולה. סידס מדגיש בדבריו כי המושג 'צוחק על החולה' או 'צוחק מהחולה' אינו קיים. "הציניות לא קיימת. היא האויב מספר אחד של הליצנות הרפואית".

לאחר שהוא מנטרל את אפיק המחשבה הזה הוא מבאר את חשיבות תפקידו של הליצן הרפואי כמי שמאפשר לחולה לפתוח את ליבו ולעסוק בשיחה בעולם שממנו בא לפני המחלה ואליו הוא הולך לאחריה. סידס מציין כי מטבע הדברים הצוותים הרפואיים עסוקים מכדי לשבת לצידו של החולה ולסייע לו לפתוח את סגור ליבו ולכך מסייעים המסכה והכדור האדום שעל האף.

סידס מוסיף ומציין כי המסכה מהווה גם מעין הגנה על הליצן עצמו שמבקש להביע אמפטיה לחולה אך עם זאת להישמר מהזדהות מוחלטת עם החולי, הגנה המסייעת לו להתמודד עם אפשרות של משבר נפשי לאחר מפגשים מסוג זה.

יצוין כי היוזמה לקיומו של הקורס היא חלק משיתוף פעולה בין הקמפוס החרדי - מכללת תלתן והמרכז הרפואי מעיני הישועה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו