שלג כבד בחרמון, גשמים עזים ברחבי הארץ

הסערה שהחלה הלילה גורמת להצפות ולשיבושים בצפון ובמרכז. בירושלים נערכים לשלג שצפוי לרדת מחר לפנות בוקר.

אבי יוגב , ח' בטבת תשע"ד | עודכן: 10:42

נערכים
נערכים
פלאש 90

ההיערכות לסערה בשיאה. בחרמון החלו מפלסות לפנות את צירי התנועה מהשלג שירד במקום במהלך הלילה.

שלג כבד ממשיך לרדת גם הבוקר בהר. עד לשעה 9:00 נערמו 20 סנטימטרים ברכבל התחתון.

גשמים עזים יורדים בצפון הארץ ובמישור החוף, ובמקביל מתחילים להגיע דיווחים על שיבושים ראשונים באזור המרכז בעקבות ראשיתה של הסערה.

בירושלים דווח על עץ שנעקר ממקומו בשכונת קטמון. לא היו נפגעים באירוע. בבני ברק קרסה מערכת הרמזורים והתוצאה המיידית היא שיבושי תנועה רבים ברחובות העיר.

עם זאת הלימודים בצפון ובמרכז יתקיימו כסדרם. ההחלטה לקיים את הלימודים כרגיל באזור הגליל העליון התקבלה לאחר שצוותי הרשויות בחנו את כשירות צירי התנועה.

בירושלים ההיערכות היא לשלג שצפוי לרדת רק בלילה שבין רביעי לחמישי. כך גם בהרי השומרון ובהרי חברון.

ועד ההורים העירוני באום אל-פחם וחברי העירייה החליטו כי עקב מזג האוויר הסוער והחשש מהצפות, לא מתקיימים הבוקר לימודים בכלל מוסדות החינוך בעיר - מגני ילדים ועד בתי ספר תיכוניים.

מכ"ם גשם (באדיבות השירות המטאורולוגי)

תחזית מזג האוויר

ממטרים לפרקים מלווים בסופות רעמים ורוחות חזקות מצפון הארץ ועד הנגב. בדרום הארץ יתכן אובך. שלג בחרמון.

בלילה צפוי שלג בצפון הגולן ובפסגות הרי הגליל. חשש לשיטפונות והצפות. קר מהרגיל בעונה. הים סוער. הלילה גשום וסוער ברחבי הארץ. חשש משיטפונות והצפות. שלג בהרי הגולן והגליל.

מחר גשם לפרקים, מלווה בסופות רעמים בודדות. שלג בצפון הגולן, בפסגות הרי הגליל והמרכז כולל ירושלים. עוד ירידה בטמפרטורות ויעשה קר מאוד. חשש לשיטפונות והצפות.

ביום שישי ממטרים לפרקים מלווים בסופות רעמים ורוחות חזקות בצפון הארץ ובמרכזה. בדרום הארץ גשם מקומי. שלג בהרי הגליל וצפון הגולן, ובפסגות הרי המרכז, כולל ירושלים ויתכן גם בהר הנגב. חשש לשיטפונות והצפות. קר מהרגיל בעונה. 

בשבת גשם לפרקים מצפון הארץ עד צפון הנגב שייחלש ויתמעט בהדרגה לקראת הערב. עדיין קר מהרגיל לעונה וקיים סיכוי לשלג בהרי הצפון והמרכז, בעיקר בשעות הבוקר.

במשטרה ובשירותי ההצלה מדגישים את נהלי הנסיעה המיוחדים למזג אוויר סוער וגשום:

בתנאי ראות קשים ובכביש חלק יש להאט ולנהוג במהירות של לפחות 20 קמ"ש פחות. במזג אוויר גשום וסוער מומלץ לנהוג גם 30 או 40 קמ"ש פחות.

לפני פנייה חשוב להאט ולבלום בעדינות. שמירת מרחק – בחורף יש לשמור על מרחק גדול יותר מהרכב שלפניכם. חשוב לבלום במתינות כדי שלא להפתיע את הרכב שמאחור ולהימנע מתאונת חזית-אחור. עצירה – בכל הרכבים החדשים מותקנת כיום מערכת למניעת נעילת גלגלים (ABS). ברכבים אלו יש לבלום כרגיל, אך להימנע מבלימת פתע (שימו לב! אין ל"לפמפם" את הבלמים / לבלום לסירוגין). נהג של רכב ישן/אספנות שלא מותקנת מערכת שכזו, נדרש לנהוג בצורה זהירה עוד יותר, ובמקרה הצורך לבלום לסירוגין יש להימנע ככל האפשר מעקיפות – בחורף, כשהכביש חלק והראות מוגבלת, עקיפה עלולה לסכן את העוקף, את הנעקף ואת הבא ממול. לכן במיוחד בחורף חשוב להימנע מעקיפות ככל האפשר.

בחורף קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. לכן יש לנסוע לאט יותר בשכונות מגורים (ובעיקר ליד בתי ספר וגנים) ולתת זכות קדימה להולכי רגל. תקינות הרכב – מערכות הבטיחות ברכב, כגון: בלמים, צמיגים, אורות, מגבים והיגוי חייבות להיות תקינות לחלוטין בכל עת ובמיוחד בחורף. כל תקלה או ליקוי הופכים למסוכנים יותר בחורף, ולכן חשוב להיכנס לאחד המוסכים המורשים או למכון רישוי ולוודא שהרכב תקין. טוען....

חדר מצב מיוחד בשירות המטאורולוגי

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים פתח הבוקר חדר מצב מיוחד בשירות המטאורולוגי בבית דגן שיעקוב אחרי מזג האוויר הסוער ויספק פתרונות אפשריים בעקבות חסימה או הצפה של כבישים או מסילות ברזל.

חדר המצב ייתן מענה מידי גם לשיבושים העלולים להיגרם בטיסות הנכנסות והיוצאות בנתב"ג ובשאר שדות התעופה בישראל ויערך למציאת חלופות לנחיתה של מטוסים ישראלים וזרים בשדות תעופה אחרים במידה ומזג האוויר לא יאפשר זאת.

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי קרא לנהגים להימנע מנסיעות מיותרות במהלך היומיים הקרובים והמליץ לנהגים להעדיף את השימוש בתחבורה הציבורית ובשירותי הרכבת.