אייל אייזנברג
אייל אייזנברגפלאש 90

מפקד פיקוד העורף, האלוף אייל איזנברג, השתתף הערב (רביעי) בכנס כנרת השני לאגודת חוקי צבא וחברה במכללה האקדמית כנרת.

במהלך נאומו אמר אייזנברג כי "המלחמה הבאה יכולה להיפתח בהפתעה ואנחנו צריכים להיערך לכך, המערכה תיפתח בירי טילים על העורף והירי יימשך עד לסיומה של המערכה כולה".

בפאנל שעסק בהתמגנות ובהתגוננות העורף האזרחי הוסיף אייזנברג כי "אחרי המערכה האחרונה קיבלנו מעיין צדק חברתי, כאשר כל המדינה חשופה לאיום הטילים ואין יותר אזורים לא פגיעים. במערכה הבאה יהיו אמנם אזורים יותר פגיעים ופחות פגיעים, אבל לא יהיו יותר אזרחים שיהיו מחוץ לתחום".

"לדעתי אנו צריכים להשקיע יותר בחינוך ובמערכות ההתראה ופחות במיגון האזרחים, על ידי חינוך נכון של האזרחים כיצד להתנהג במצבי חירום ועל ידי שיפור מערכת ההתראה נוכל להגן טוב יותר על העורף".

בפאנל השתתף גם יו"ר הוועד המנהל של המכללה האקדמית כנרת, האלוף (מיל.) אילן בירן, שכמו האלוף אייזנברג דוגל גם הוא בהשקעה בחינוך, אך גם בחיסול יכולת האיום של האויב "האחריות על שלום העורף היא של הממשלה. לו היו לי משאבים אני הייתי משקיע אותם בחינוך. המשימה של הצבא היא לייצר את ההרתעה הכי אפקטיבית ואת זו אפשר ליצור על ידי חיסול האיום עוד לפני שהוא מגיע אלינו. צריך להמשיך ולהשקיע ביצירת כלי הנשק אשר מאפשרים חיסול טילים בליסטים באוויר עוד לפני שהעורף חש ומרגיש בהם".

דובר נוסף בפאנל, תא"ל במילואים ד"ר דב תמרי, הביע דאגה מיכולתה של מדינת ישראל להגן על העורף : "האחריות לביטחון העורף הישראלי מתחלק בין שמונה משרדי ממשלה. המשרד לביטחון העורף קם בשל צורך פוליטי, והמצב הזה מאד מדאיג אותי".