מצב החירום יוארך בחמישה חודשים

מליאת הכנסת אישרה את המלצת הוועדה המשותפת לוועדות החוץ והביטחון להמשיך את מצב החירום עד 31 במאי 2014.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ד

חייל צה"ל
חייל צה"ל
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (ב'), את המלצת הוועדה המשותפת לוועדות החוץ והביטחון וחוקה, חוק ומשפט, לחזור ולהכריז על מצב חירום עד 31 במאי 2014.

מדינת ישראל מוגדרת על פי חוק במצב חירום עוד מיום הקמתה ב-48.

את המגבלות השונות הנוגעות במצב החירום "ירשה" ישראל עוד מתקופת המנדט הבריטי. עד לאחרונה נהגה הכנסת, כמעט באופן אוטומטי, להאריך את תוקפו של מצב החירום בשנה נוספת כל פעם מחדש. מצב החירום מאפשר למדינה ולמערכת הביטחון לנקוט באמצעים שונים שיש בהם כדי להבטיח את ביטחון המדינה, כדוגמת המאבק בטרור, סמכויות מעצר מקלות, איסור יציאה מהארץ ופיקוח על כלי שייט.

ואולם בנוסף לסמכויות הביטחוניות המובהקות, מצב החירום מאפשר למעשה גם לנהל סוגיות שונות הקשורות במישרין לניהול המשק והכלכלה בישראל וללא כל קשר מהותי לתכלית ביטחונית. כך בין השאר ניתן למצוא באותם צווים המצויים במסגרת מצב החירום נהלים העוסקים בתחליפי דבש, צעצועים מסוכנים, מכסות חלב, הדברת מזיקים, ייצור גלידה, נקניק ונקניקיות.

בהמשך לעתירה לבג"ץ לביטולו של מצב החירום, החליטה הכנסת להאיץ את דיוניה של הוועדה משותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת חוקה "בפירוק" הצווים והחוקים המעוגנים תחת מצב החירום ובמקומם לחוקק חוקים "רגילים" שאינם תלויים במצב החירום. הוועדה המשותפת בראשות ח"כ דרעי הצליחה, נכון לעכשיו לבטל חוק אחד ו – 104 צווים. ואולם מדובר רק בתחילתו של תהליך מאחר והוועדה נדרשת לבטל עוד 10 חוקים ו- 54 צווים.

53 ח"כים תמכו בהמלצת הוועדה ו-12 התנגדו לה.