מעצר המסתננים בהפגנה. היום
מעצר המסתננים בהפגנה. היוםצילום: פלאש 90

ראש מערך ההסברה במרכז למדיניות הגירה בישראל, יונתן יעקבוביץ', מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 להפגנת המסתננים בירושלים.

המסתננים עלו ביומיים האחרונים מהדרום לכיוון ירושלים וקיימו בבירה הפגנה נגד החוק החדש למניעת הסתננות, במהלכה נעצרו מרביתם והוחזרו למתקן השהיה "חולות".

לדבריו, אין לקבל אירוע הפגנתי שכזה כאירוע צפוי. "יש פה סימן לכך שגם המסתננים וגם הארגונים העוזרים להם מצפצפים על החוק ועל הדמוקרטיה הישראלית", הוא אומר. "אנחנו חושבים שהחוק החדש הוא בהחלט מידתי ולקח את מה שהורה בג"ץ לפני שלושה חודשים ויישם אותם ויש כאן זלזול מופגן באזרחי ישראל, בדמוקרטיה הישראלית ובתושבי דרום תל אביב, ואני מקווה שהממשלה תאכוף את החוק".

כשהוא נשאל אם מעורבותם של הארגונים התומכים במסתננים מסתכמת בסיוע תוך כדי צעדה לירושלים או שמא מדובר ביוזמה שהחלה בארגונים אלה, אומר יעקובוביץ' כי לפי שעה לא ניתן לקבוע אם מדובר בתמיכה או בארגון של המהלך אך ברור כי "ללא סיוע משמעותי מהלך כזה לא היה יוצא אל הפועל".

יעקובוביץ' מוסיף ומציין כי קיים ניסיון מתמיד של הארגונים הללו לסכל כל מהלך ממשלתי שיביא להשבתם של המסתננים לארצות מוצאם תוך כדי מאמץ להניא את המסתננים מלשתף פעולה עם ממשלת ישראל, ומשום כך "לא אתפלא אם גם כאן יש מעורבות משמעותית".

בהמשך הדברים נשאל יעקובוביץ' אם הארגון שלו, הרואה כיעד סיוע לשמירה על האינטרסים של ישראל, מוצא באקט ההסברתי מול המסתננים חשיבות, או שמא לתפיסתם על ישראל להתעלם מהמצלמות הבינלאומיות המלוות מהלכי מחאה מסוג זה. לדבריו תמיד יש לקחת בחשבון את המשמעות ההסברתית אך "בסופו של דבר צריך לשמור על האינטרסים הבסיסיים של ישראל. לא תמיד הדברים מתיישבים בד בבד, אם כי כאשר בוחנים את הדברים באמת, לרוב אין באמת סתירה בין אמנת הפליטים למה שישראל עושה ולא בין מה שישראל עושה לנהוג במדינות אחרות. אין סתירה מהותית למרות שלפעמים יש קושי בהסברה בעיקר כאשר יש מי שמנסה לעוות את התמונה".