תלמידים בישיבה תיכונית
תלמידים בישיבה תיכונית צילום: פלאש 90

ימים אלה הם ימים מתוחים מאוד עבור תלמידי ותלמידות כיתות ח' בציונות הדתית, הם והוריהם, בשל התכונה סביב בחירת הישיבה התיכונית או האולפנה שתתאים עבור הבן או הבת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב שמואל שפירא, ראש ישיבת צביה באילת, על הדרך הנכונה שתוביל את הנערים והנערות אל המוסד המתאים להם.

לדברי הרב שפירא ראשיתו של המסע לאיתור הישיבה התיכונית או האולפנה הנכונה הוא בדיון ישיר ואישי של ההורים עם התלמיד סביב התהליך והיעדים שבכוונתו לעבור בתקופה זו של ארבע שנות התיכון. הרב שפירא מדגיש כי ההורים הם שאחראים לחינוכו של הנער ואילו המוסד החינוכי שבו הוא לומד מעניק ככל שיוכל אך כל זאת אינו מכלול החינוך של התלמיד או התלמידה.

בדיון זה שבין ההורים לבן או הבת יש לברר את רמתו התורנית בשאלות בסיסיות כמו מהי תורה עבורו ומהי תפילה עבורו. כמו כן יש לבחון את הסוגיה הרגשית האישית של הילד. הרב שפירא מדגיש כי את הדיון יש לקיים לאחר ש"שמים בצד" את הסובייקטיביות ההורית ודנים בסוגיות מתוך ראייה מפוכחת ופקוחת עיניים. רק לאחר מיפוי היעדים ומצבו של הילד ניתן לבחון את המוסד הרצוי על פי ההבדלים השונים בין המוסדות – קרוב או רחוק, גדול או קטן, בעל מגמה תורנית מאוד או מגמות אחרות וכיוצא באלה.

לאחר איתור הישיבות הפוטנציאליות קורא הרב שפירא לכל הורה והורה שחשובה לו המסגרת בה ילמד בנו בארבע השנים הקרובות להגיע פיזית למוסד, להסתובב בו, לשוחח עם אנשי הצוות והתלמידים ובכך להכיר את המקום באופן אמיתי ונטול אמצעים. "אין קיצורי דרך", הוא אומר, "צריך להרגיש את האווירה, לראות אם המקום רגוע או לחוץ וכו', לדבר עם אנשי הצוות ועם התלמידים ומתוך מכלול השיחות לקבל תמונה על המקום".

הרב שפירא קובע בדבריו כי השיחה המקדימה בין ההורים לתלמיד היא שהופכת את מלאכת איתור המוסד הרצוי בשלב השני לקלה הרבה יותר, לבלתי מבלבלת או מסובכת. "אם ההורים יחשבו עם הילד הם יראו שהחיפוש הופך קל יותר".