הגווילים העלו עובש במרתפי בגדד והובאו לקבורה

שרידי ספרי תורה שנמצאו על ידי הצבא האמריקאי בעיראק הובאו לקבורה בלונג איילנד. ע"פ הערכות: מקור הנזק לגווילים – עובש.

חיים לב - ערוץ 7 , כ' בטבת תשע"ד

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

במהלך חיפושים שערך הצבא האמריקאי לפני עשר שנים בעיראק נמצא באחד המרתפים בבגדד מלאי של תשמישי קדושה ומוצרי יודאיקה. המרתף היה מוצף במים, ועשרות ספרי תורה שנמצאו במקום היו במצב קשה מאד. כל תכולת המרתף הובאה לארה"ב.

בשנים האחרונות, לאחר שהתברר למחלקת התרבות בארה"ב שהייתה אחראית על תכולת המרתף, כי לא ניתן לעשות מאומה עם שרידי ספרי תורה הפסולים, פעל ארגון יוצאי עיראק בניו יורק מול הגורמים הרלוונטיים בכדי לשכנעם למסור גווילים אלו לקבורה ובכך לשמור על קדושתם.

לאחר מאמצים מרובים נענו לבקשה, והשבוע נערכה הלוויתם של מאות גווילי ספר תורה שהובאו לקבורה בבית הקברות של הקהילה היהודית בלונג איילנד, כאשר מתנדבים מארגוני 'חסד של אמת' ואחרים, פעלו לשמור על קדושתם כהלכה.

בהלוויה העריך מאוריציו שוחט, יו"ר איחוד יהודי עיראק בארה"ב, כי הנזק שנגרם לגווילי התורה נוצר ככל הנראה כתוצאה מעובש, והדגיש את העובדה כי קהילת יהודי עיראק לא נטשה את המורשת היהודית המפוארת שלה, ולכן פעלה בכל המישורים להביא לידיעת כל הגורמים את החשיבות והחובה שגווילי ספר תורה יובאו לקבורה יהודית כדת וכדין וקדושתם לא תחולל.

כידוע בשנה האחרונה דרש הממשל העיראקי את כל חפצי היודאיקה וספרי הקודש שנלקחו מעיראק, בתואנה כי הם חלק מהתרבות של העם והמדינה. בקשה שלא נענתה עד כה.